آشپزخانه تمیز شما

آشپزخانه تمیز شما

آشپزخانه‌ی شما آسان‌تر از همیشه تمیز می‌شود.

تمیز کردن آشپزخانه یک مصیبت بزرگ است و هیچکس دل خوشی از آن ندارد. زیر کابینت‌ها معمولا پر از گرد و خاک می‌‌شود. بالای یخچال گرد و خاک می‌نشیند. روی اجاق گاز شیر و مواد غذایی دیگر سر می‌روند و هزاران دردسر دیگر.

قرار نیست در این مقاله به شما دستورالعمل تازه‌ای برای تمیز کردن آشپزخانه بدهیم. هیچ دستورالعملی وجود ندارد. تمیزکاری یک کار ثابت است و با آب و صابون و دستمال و جارو انجام می‌شود و همه‌ی ما به صورت ناخودآگاه آن را می‌دانیم.

در این مقاله سعی داریم به شما راه‌هایی را یاد بدهیم که باعث شود آشپزخانه‌ی شما زود کثیف نشود و همچنین تمیزکاری آن راحت تر شود. مطمئنا شما هم چند ایده‌ی خلاقانه در این باره دارید و خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات با ما و مخاطبان نمایندگی اخوان در میان بگذارید.

  • تمیز کردن زیر کابینت‌ها

برای اینکه از دردسر گردوخاکی و رطوبت و مواردی از این دست در آشپزخانه راحت شوید چه ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد. ارتفاع پایه‌ی کابینت‌ها را بالاتر ببرید تا دستتان راحت‌تر به قسمت‌های مختلف آن برسد؟ کاغذ روزنامه و یا دستمال بزرگ زیر آن بگذارید تا گرد و خاک به جای سرامیک روی آن بنشیند؟

همه‌ی این ایده‌ها جالبند. یادم می‌آید که در آشپزخانه‌ی مادرم همیشه زیر کابینت‌ها پر از کاغذ روزنامه بود و ماهی یک‌بار هم آن‌ها را عوض می‌کرد. اما راه بهتری سراغ دارید؟ پیشنهاد ما در نمایندگی اخوان خرید کابینت‌هایی می‌باشد که پایه‌ی آن‌ها چرخدار باشد و چرخ آن‌ها از نوع قفلی باشد. این کابینت‌ها به راحتی حرکت می‌کنند و می‌توانید با یک جای معمولی یا تی زیر آن را به راحتی تمیز کنید. البته باید مواظب لوازم شکستنی داخل آن باشید. 

پاک کردن کابینت

  • بالای یخچال

مادر من چون کارمند بود و وقت زیادی نداشت تا به آشپزخانه سر و سامان بدهد. همیشه بالای یخچال یک رومیزی قرار می‌داد که از طرفین یخچال آویزان می‌شد. همه فکر می‌کردند که این رومیزی برای زیبایی یخچال آنجا قرار داده شده است ولی در حقیقت هدف مادر من این بود که این رومیزی را ماهی یک‌بار بتکاند و بشورد و دوباره روی آن قرار دهد.

اگر قصد ندارید رومیزی یا پارچه روی یخچال خود قرار دهید از کاغذ سلفون استفاده کنید. کاغذ سلفون را می‌توانید به سقف یخچال بچسبانید و پس از آنکه کثیف شد آن را بردارید و یک کاغذ دیگر جایگزین کنید. کاغذ سلفون حتی اجازه نمی‌دهد یک ذره گرد و غبار روی یخچال شما بنشیند و از هر نظر بهداشتی است.

پاک کردن یخچال

  • تمیز کردن سینک

سینک دردسر همه‌ی ماست، چه زیر سینک و چه روی آن. زیر سینک عموما به دلیل رطوبتی که هیچوقت متوجه نمی‌شویم از کجا نشت می‌کند همیشه حالت ناخوشایندی دارد. برای جلوگیری از این کار چه باید کرد؟

یکی از راه‌ها این است که دور قسمت ارتباطی شیر آب به مسیر فاضلاب یک صفحه‌ی آلومنیومی قرار دهیم. ورق آلومنیومی یا زرورق که در اکثر ابزار فروشی‌ها وجود داد تا حدی جاذب رطوبت است و اجازه نمی‌دهد رطوبت به سایر قسمت‌ها برسد.

برای روی سینک هیچ پیشنهادی نمی‌توان داد. بهتر آن است که پس از هربار شستن ظرف‌ها، قسمت‌های مختلف سینک را هم بسابید تا دیرتر کثیف شود. یکی از بهترین راه‌ها خرید سینک اخوان که جنس مسی دارد می‌باشد. مس خاصیت آنتی باکتریال دارد و  هر میکروب و باکتری و قارچی را از بین می‌برد. از این رو بهتر آن است از سینک اخوان استفاده کنیم تا هم زیر سینک و هم روی سینک بدون میکروب و باکتری باشد.

تمیز و براق کردن سینک ظرفشویی اشپزخانه

  • تمیز کردن روی اجاق گاز

به جرات می‌توان گفت سخت‌ترین قسمت تمیزکاری آشپزخانه روی اجاق گاز می‌باشد بسیاری اوقات به دلیل حواس‌پرتی ما شیر و غذاهای مختلف سر می‌روند و روی اجاق گاز می ریزند و پس از مدتی خشک می‌شود و تبدیل به یک لکه‌ی پاک نشدنی می‌شود. هر چند با شوینده‌های قوی به راحتی می‌توان آن را از بین برد ولی می‌خواهیم در اینجا به شما ایده‌ای بدهیم تا بدون زحمت این کار را انجام دهید.

یک ایده استفاده از زرورق قبل از استفاده از اجاق گاز برای موادی نظیر شیر می‌باشد. می‌توانید در سایز دهانه‌ی اجاق خود یک زرورق را برش دهید و هنگام داغ کردن شیر روی آن بگذارید. این کار را می‌توانید در هنگام پخت همه‌ی غذاها انجام دهید.

ایده‌ی بعدی خرید اجاق اخوان با قابلیت تایمر می‌باشد می‌توانید قبل از شروع پخت و پز یک تایمر خاص را قرار دهید و به کارهای دیگر خود برسید و در زمانی که این تایمر شروع به زنگ زدن بکند می‌توانید به آن سر بزنید و مجددا تایمر را روی زمانی کمتر قرار دهید.

جنس اجاق گاز هم بسیار مهم است. فولاد ضدخش قابلیت چسبندگی کمتری دارد و با اندکی حرارات قسمت‌های چسبیده به آن پودر می‌شوند و می‌توانید با یک دستمال آن را پاک کنید.

تمیز کردن اجاق گاز رومیزی به راحتی

  • تمیز نگه داشتن کابینت‌های بالا دست

معمولا برای گردگیری کابینت‌های بالایی یک صندلی یا چهارپایه قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم به هر نحوی که شده آن را تمیز کنیم. خود من دوبار سابقه‌ی افتادن از چهارپایه را حین تمیزکاری داشته ‌ام و به نظر اصلا روش خوبی نیست.

چه راهی به ذهنتان می‌رسد. پیشنهاد ما این است که از کابینت‌هایی استفاده کنید که در آن از پایین به سمت بالا باز می‌شود و زیر آن‌ها نیز می‌تواند به سادگی خارج شود استفاده کنید. این کابینت‌ها یک حالت سیمی قوی در قسمت پایین دارند و می‌توانید به سادگی قسمت زیری آن را خارج کنید و با تمام قسمت‌ها را راحت‌تر ببینید و گردگیری کنید. پیشنهاد بعدی استفاده از قفسه های متحرک به جای کابینت می‌باشد. قفسه‌های متحرک کارکرد خوبی دارند و به سادگی می‌توانید مکان و ارتفاع آن را تغییر دهید.

جمع‌بندی

پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است قبل از آنکه آشپزخانه‌ی شما به وضع وخیمی برسد و مجبور باشید وقت زیادی را برای تمیزکاری و سابیدن و تی کشیدن آن صرف کنید بهتر است چاره‌ای بیندیشید و با خلاقیت خود راه‌های تازه‌ای برای تمیزکاری راحت آشپزخانه‌ی خود انجام دهید. ما در نمایندگی اخوان افتخار این را داریم که با عرضه‌ی سینک‌های مسی که خاصیت ضد میکروبی دارند و وسایل و شیرآلات مختلف بهداشتی که زودتر تمیز می‌شوند به شما در تمیز کردن ساده و راحت آشپزخانه کمک کنیم.

شما چه ایده‌ای برای تمیز کردن سریع و راحت آشپزخانه دارید؟ با مخاطبان نمایندگی اخوان در میان بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان