اجاق گازی یا اجاق الکتریکی؟

اجاق گازی یا اجاق الکتریکی؟

اجاق گازی یا اجاق الکتریکی( برقی )؟

زمانی که می‌خواهید آشپزخانه‌ی شخصی خود را طراحی کنید مسلما به فکر یک اجاق هستید که که بتوانید از آن برای پختن و حرارت دادن غذاها استفاده کنید. انتخاب و خرید اجاق گاز یا اجاق الکتریکی نیاز به تحقیق و بررسی دارد تا بتوانید مناسب‌ترین نوع را در آشپزخانه داشته باشید. هر کدام از اجاق‌ های گازی و الکتریکی استانداردهای مربوط به خود را دارند و در نوع خودشان کارکردی مختص به خود دارند.

خرید اجاق گاز ارزان قیمت سنتی هنوز بین عموم مردم رایج است و چون نوع سوخت آن گاز می‌باشد در ایران بسیار بیشتر از جاهای دیگر جهان کاربرد دارد. کویل‌های الکتریکی یا اجاق الکتریکی هم در نوع خود کاربردی و مهم هستند. در هر دو نوع می‌توانید با توجه به اندازه‌ی موردنیاز خود عمل کنید. خرید گاز اخوان و مشاوره در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به شما بکند.

مقایسه‌ی اجاق گاز و اجاق الکتریکی سخت است و هر کدام تجربه‌ی متفاوت و خاص خود را دارند اما در این مقاله سعی می‌کنیم ویژگی‌های هر یک را بیان کنیم تا بتوانید به راحتی تصمیم بگیرید.

اجاق‌ های الکتریکی القایی و برقی

نگران نباشید قرار نیست در مورد این اصطلاحات علمی بحث داشته باشیم. شما در آشپزخانه به سختی می‌توانید تشخیص دهید که اجاق گاز الکتریکی موجود القایی است یا تشعشعی است. از نظر ظاهری هیچ فرقی بین آن‌ها وجود ندارد و فقط مکانیزم حرارتی آن‌ها متفاوت می‌باشد که در القایی به صورت تحریک حرارتی الکترومغناطیسی می‌باشد و در مدل تشعشعی با استفاده از خاصیت حرارتی انتقال به وسیله‌ی تشعشع  می‌باشد.

اجاق‌ های القایی حرارت بیشتر و سریع‌تری دارند و نقطه تمرکز بالایی دارند و به راحتی هم سرد می‌شوند اما اجاق های تشعشعی از خاصیت مکانیزم ساده‌تری بهره می‌برد و همانند داغ شدن یک فلز حرارت را منتقل می‌کنند. گرم شدن و سرد شدن آن‌ها به تدریج اتفاق می‌افتد و این یکی از معایب آن می‌باشد.

قیمت اجاق الکتریکی القایی بیشتر از تشعشعی می‌باشد چرا که در ساخت آن از تکنولوژی پیشرفته‌تری استفاده شده است. دوام و کارایی آن نیز بیشتر است. کویل‌های فلزی در حالت تشعشعی پس از مدتی تغییر ساختار می‌دهند و مجبور می‌شوید آن‌ها را تعویض کنید در حالی که در اجاق های القایی چنین اتفاقی به ندرت رخ می‌دهد.

اجاق گاز اخوان

هنوز که هنوز است خرید اجاق گاز ارزان قیمت سنتی در بین ما ایرانی‌ها رواج دارد و بسیاری از ما عاشق پخت‌و‌پز با آتشیم. بسیاری از آشپزها پخت و پز بر روی اجاق گازی را لذت‌بخش‌تر می‌دانند و حتی غذای پخته شده به این شکل نیز خوشمزه‌تر است.

شما به راحتی می‌توانید میزان شعله را تنظیم کنید و نسبت به غذای خود حرارت متناسبی را تامین کنید. برخی غذاها با شعله‌ی کم پخته می‌شوند. برخی را باید با شعله‌ی زیاد پخت و برخی را هم نیاز دارید مدام شعله را کم یا زیاد کنید. برای این کار اجاق گاز اخوان و به طور کلی اجاق گاز سنتی بهترین است. با خرید اجاق گاز اخوان کارکرد مناسب‌تر و بهینه‌ای را تجربه می‌کنید.

همانطور که می‌دانید اجاق گاز با گاز شهری کار می‌کند و خرید اجاق گاز صرفا زمانی منطقی است که به گاز شهری وصل باشید. البته در ایران بیشتر خانه‌های شهری و برخی روستاها از این امکان برخوردارند و مناسب خانواده‌های ایرانی باشد. هزینه‌ی گازی که برای پخت و پز غذا صرف می‌سود نیز بسیار کمتر از هزینه‌ی برق اجاق الکتریکی می‌باشد و از این نظر خرید اجاق گاز اخوان صرفه‌ی اقتصادی نیز دارد.

مقایسه فنی

خرید اجاق گاز مناسب‌تر است یا خرید اجاق الکتریکی؟ شاید این سوال بارها برای شما پیش آمده باشد. در اینجا برخی مقایسه‌های فنی در این باره انجام داده‌ایم که ممکن است برای شما جالب باشند.

هزینه: هزینه‌ی استفاده از اجاق گاز به نسبت کمتر است سوخت زیادی مصرف نمی‌کند و نسبت به بخاری گازی و آبگرمکن گازی مصرف بسیار کمی دارد و هزینه‌ی گاز مصرفی شما چندان تغییر عمده‌ای نمی‌کند. دیر خراب می‌شود و تعمیر آن‌ هم به سادگی انجام می‌شود. در حالی که اجاق الکتریکی به دلیل مصرف انرژی بالای آن مستقیما در بهای مصرفی برق شما تاثیر می‌گذارد و قبل از هر چیز باید این نکته را هم مدنظر داشته باشید که در ساعات اوج مصرف استفاده از اجاق الکتریکی هزینه‌ی بیشتری نیز برای شما خواهد داشت. اجاق الکتریکی در صورت خراب شدن نیز عمدتا هزینه‌ی بالایی دارد.

کارایی: اما استفاده از کدام نوع گاز کارایی بهتری دارد؟ کیفیت غذای کدام یک بیشتر است؟ و سوال‌هایی از این دست برای همه‌ی ما پیش‌ آمده‌اند. همه‌ی ما با کارایی اجاق گاز آشناییم و می‌دانیم نحوه‌ی عملکرد آن به چه شکل است. اجاق الکتریکی چند قابلیت اضافه دارد. تنظیم میزان دمای دقیق اجاق الکتریکی راحت‌تر است و می‌توانید با یک سیستم کنترلی دقیق میزان این حرارت را در زمان‌های مختلف کم یا زیاد کنید. در هنگام کار کردن با اجاق الکتریکی راحت هستید و آزادی عمل بهتری دارید. در مورد کیفیت غذا نمی‌توان نظر قطعی داد ولی بسیاری از آشپزها غذای اجاق گاز را بیشتر می‌پسندند اما پخت برخی غذاها نظیر ساندویچ و مواردی از این دست روی اجاق الکتریکی بهتر و سریعتر انجام می‌گیرد.

ایمنی: ایمنی اجاق گاز الکتریکی به 3 دلیل ساده بیشتر است: اول اینکه در هنگام کار کردن با اجاق الکتریکی آتشی در کار نیست و احتمال آتش‌سوزی بسیار کمتر است. بسیار پیش‌ آمده که افرادی موها یا لباس‌هایشان به دلیل تماس با آتش در حین آشپزی سوخته است.

دلیل دوم این است که هنگام پخت و پز با اجاق گاز، برخی گازهای سمی نظیر کربن دی اکسید و حتی کربن مونو اکسید آزاد می‌شوند که بسیار خطرناکند و حتی در صورت وجود هود در آشپزخانه در فضا باقی می‌مانند و از این نظر نیز اجاق الکتریکی مناسب‌تر می‌باشد.

دلیل سوم خطر کار کردن با گاز است که برخی وقت‌ها به دلیل سهل انگاری ممکن است گاز را باز بگذاریم و دچار آتش‌سوزی و یا اتفاقات ناگوار دیگری شویم.

مواردی که گفته شد صرفا در موارد کمی که دچار فراموش‌کاری هستیم یا سهل‌انگاری می‌کنیم اتفاق می‌افتند و اتفاقات چندان شایعی نیستند. خرید اجاق گاز اخوان و خرید هود اخوان تا حد زیادی موارد امنیتی اول و دوم را حل می‌کند اما در مورد سوم باید همچنان مواظب خودتان باشید. دقت داشتن شرط اول است اگر دقت کافی نداشته باشید و حواستان جمع نباشد حتی اجاق الکتریکی هم می‌تواند خطراتی را برای شما به وجود بیاورد.

نظرات بازدیدکنندگان