اشتباهات بزرگ در اشپزخانه

اشتباهات بزرگ در اشپزخانه

10  اشتباه بزرگ در آشپزخانه

بیشتر فعالیت‌های روزمره ما نظیر پخت و پز، شستشو، خوردن، نوشیدن و مکالمه با اعضای خانواده در آشپزخانه انجام می‌شود و منطقی‌تر  و  بهتر آن است که این محیط پرکاربرد را به محلی زیبا و خوشایند تبدیل کنیم. گاهی برخی اشتباهات ما باعث می‌شوند تا محیطی آزاردهنده برای خودمان و اطرافیانمان ایجاد کنیم. در اینجا 10 مورد از این اشتباهات آورده شده‌اند.

اضلاع آشپزخانه خوب تشخیص داده نمی‌شوند.

آشپزخانه‌ها اضلاع مختلفی دارند. یک سمت آن معمولا اجاق گاز و سینک و مواردی از این دست قرار می‌گیرند و در سمت دیگر بخشی از کابینت‌ها و یخچال و مواردی از این دست. در حقیقت در اکثر آشپزخانه‌ها و علی‌الخصوص آشپزخانه‌ی ایرانی، سه ضلع مشخص داریم و باید بدانیم هر کدام را چگونه بچینیم تا این اضلاع خوب و به سادگی تشخیص داده شوند. آشپزخانه‌ی U  شکل  و L  شکل هر کدام ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارند و باید در چیدمان صحیح آن‌ها اصول خاصی را در نظر بگیرید.

محفظه‌ها بی‌استفاده باقی‌ می‌مانند.

آشپزخانه محل ذخیره‌سازی مواد غذایی و وسایل موردنیاز برای صرف غذا و نوشیدنی می‌باشد و باید برای همه‌ی اینها جا داشته باشید. عموما محفظه‌ها نظیر کشوها و کابینت‌ها این محل را تامین می‌کنند. با این وجود باید بدانید چگونه از این محفظه‌ها استفاده کنید. اگر لوازم غیرضروری را در آن قرار دهید حتما جای کمی برای موارد ضروری خواهید داشت. اگر آشپزخانه‌ی شما کوچک است باید سعی کنید برخی چیزها را به طور کامل از آن حذف کنید تا همیشه به موارد ضروری و پراستفاده دسترسی راحت داشته باشید.

روی میز غذاخوری جای کافی وجود ندارد

میز غداخوری که در اکثر آشپزخانه‌های ایرانی وجود دارد جایی برای کار کردن و غذا خوردن می‌باشد و شما به هیچوجه نباید روی این میز چیزی قرار دهید که برای شما مزاحمت ایجاد کند. این مزاحمت به طور کلی باعث می‌شود هنگام کار کردن و غذا خوردن احساس راحتی نداشته باشید. گلدان‌ها، وسایل تزئینی و مواردی از این دست را جای دیگری از آشپزخانه قرار دهید که احتمال شکسته شدن آن‌ها نیز کمتر است. نبود وسایل اضافی در روی میز نظم نسبی بهتری نیز به آشپزخانه‌ی شما می‌بخشد.

نورپردازی خوب برای اشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه را به درستی رعایت نمی‌کنید.

نورپردازی ضعیف در آشپزخانه نه‌تنها کارکرد شما در آشپزخانه را مختل می‌کند و اجازه نمی‌دهد راحت‌تر کار کنید و در بعضی موارد حتی باعث می‌شود اشتباهات فاجعه‌باری مرتکب شوید. از این رو باید به نورپردازی دقت ویژه‌ای داشته باشید. لامپ سقفی می‌تواند مشکلات شما را تا حد زیادی حل کند. چند لامپ کوچک روی قسمت سینک و اجاق و داخل کابینت‌ها هم ایده‌های خوبی هستند به شرطی که توان اجرا کردن آن‌ها را داشته باشید.

پشت سینک و پشت اجاق را جدی نمی‌گیرید.

باید بدانید که در هنگام خرید سینک اخوان یا خرید گاز اخوان یک چیز اهمیت زیادی دارد. اینکه سینک یا اجاق گاز به راحتی به دیوار بچسبد و مایع و یا روغن و مواردی از این دست به کاشی و سرامیک آشپزخانه پاشیده نشود. اکثر سینک‌ها و مخصوصا سینک اخوان از چنین ویژگی‌ای برخوردار هستند و می‌توانید خیال خود را از این بابت راحت کنید. اجاق گاز اخوان نیز یک پشتی مخصوص دارد که به طور کامل به دیوار چسبیده می‌شود و اجازه نمی‌دهد روغن و بقیه‌ی مایعات به دیوار پاشیده شوند.

آشپزخانه‌ی شما تهویه‌ی نامناسبی دارد.

حتی اگر مدرن‌ترین و زیبا‌ترین آشپزخانه‌ی دنیا را داشته باشید تا زمانی که بوی نامطبوع دود و گازها و غذا و مواردی از این قبیل در آن وجود داشته باشد حس خوشایندی نخواهد داشت پس باید بهترین هود آشپزخانه را انتخاب کنید و نصب کنید تا همیشه آشپزخانه‌ای خوشبو داشته باشید. بهترین هود آشپزخانه باید فن‌هایی قدرتمند و در عین حال سروصدای کمی داشته باشد تا هنگام کار کردن مزاحمتی برای شما ایجاد نکند.

آشپزخانه با تهویه مناسب

از فضای خالی آشپزخانه استفاده نمی‌کنید.

آشپزخانه‌های بزرگ عموما جای خالی زیادی دارند. در برخی آشپزخانه‌ها قسمت‌های خالی یا گوشه‌هایی که در دسترس نیست تبدیل به یک انبار مواد غذایی می‌شود. اگر این فضاها به همان شکل باقی بمانند علاوه بر آنکه آشپزخانه‌ی شما را از فرم و شکل می‌اندازند بلکه به نوعی باعث می‌شوند برای ذخیره‌ی برخی مواد غذایی پراستفاده از انبار استفاده کنید. در حالی که اگر از همین فضای خالی به درستی استفاده کنید هیچ نیازی به انباری ندارید. می‌توانید از قفسه‌های متحرک نیز در این قسمت استفاده کنید.

به فکر بازیافت نیستید.

آشغال‌هایی که در سطل زباله‌ی آشپزخانه می‌ریزید عموما به دلیل خشک محسوب نشدن، غیر قابل بازیافت هستند. اما آیا تمام آشغال‌هایی که در سطل زباله‌ی آشپزخانه می‌اندازید تر هستند؟ مسلما خیر. پس بهتر آن است که یک سطل آشغال مجزا برای موارد بازیافتی نظیر بطری‌ها، پلاستیک‌ها، پاکت‌های کاغذی و ... داشته باشید تا بتوانید به نحوی در روند بازیافت و استفاده‌ی مجدد از این مواد نقش داشته باشید.

مد روز را دنبال می‌کنید.

دنبال کردن مد روز خوشایند است و همه‌ی ما مخصوصا دوست‌داران غذا و آشپزی ساعت‌ها در وبسایت‌های مختلف عکس‌های مختلفی از آشپزخانه‌های مد روز می‌بینیم و دوست داریم آشپزخانه‌ای به این شکل داشته‌ باشیم. اما در اکثر مواقع این کار شدنی نیست. بهتر آن است که خودتان و با سلیقه‌ی شخصی خودتان آشپزخانه‌ی خود را طراحی و تزئین کنید. مد صرفا می‌خواهد به علایق ما جهت دهد تا پول بیشتری خرج کنیم در حالی که باید در برخی مواقع صرفا با قوانین و ایده‌های خودتان جلوتر بروید و مطمئن باشید نتایج خوبی هم می‌گیرید. 

هود های مدرن اشپزخانه

از متخصصین کمک نمی‌گیرید.

تجربه‌ی افراد به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر تصمیم بگیرید و اشتباهات کمتری در آشپزخانه داشته باشید. پس سوالات خود را بپرسید تا جواب‌های خوبی بگیرید و بتوانید ایده‌های جالب‌تری در آشپزخانه‌ی خود پیاده کنید. متخصصین یک حوزه به دلیل تجربه‌ی زیاد و آشنایی با مشکلات و دغدغه‌های افراد، معمولا ایده‌های خوبی می‌دهند و به شما در داشتن آشپزخانه‌ای بهتر کمک می‌کنند.

سخن آخر

ما در نمایندگی اخوان به عنوان مرجع خرید سینک اخوان و خرید گاز اخوان و توزیع و عرضه بهترین هود آشپزخانه و شیرآلات بسیار خرسند خواهیم بود تا به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

نمایندگی مرکزی شرکت اخوان

نظرات بازدیدکنندگان