اشتباهات رایج در استفاده از فر گازی اخوان

اشتباهات رایج در استفاده از فر گازی اخوان

6 اشتباه رایج در استفاده از فر گازی اخوان

کار کردن با فر گازی نیازمند دقت و تمرکز بالاست. چرا که کوچکترین اشتباه ممکن است باعث آتش‌سوزی شود. البته این موارد خیلی به ندرت پیش می‌آید اما جلوگیری از آن برای استفاده بهینه‌ از آن امری ضروری است. در فر گازی اخوان نکات ایمنی به دقت لحاظ شده‌اند و نسبت به سایر فرگازها امنیت نسبتا بالاتری دارد. با این حال باید همچنان مراقب باشید.

گاهی یک اشتباه کوچک که شما از آن بی‌خبر بوده‌اید باعث آتش‌سوزی می‌شوند. در این مطلب به 6 اشتباه رایج در استفاده از فرگازی خواهیم پرداخت تا از این خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

  •        قرار دادن غذاهای چرب نزدیک منبع حرارتی

چربی اشتعال زا است. قرار دادن چربی نزدیک منبع حرارتی یک اشتباه است. چرا که به راحتی جرقه می‌زند و باعث ایجاد آتش‌سوزی می‌شود. این اشتعال حتما نیاز به تماس مستقیم ندارد و حتی فاصله‌ای 5 سانتی‌متری هم می‌تواند جرقه بزند. اگر غذای چرب می‌پزید که میزان روغن آن زیاد است. در اولین حرکت آن را روی درجه خیلی کم قرار دهید و یا از ظرف‌هایی با لبه‌های بلندتر استفاده کنید تا امکان تماس بخارات روغن و آتش به کمترِین حد ممکن ممکن برسد.

اگر بخارات روغن بسیار زیاد است حتما از یک ورقه آلومنیومی روی در ظرف استفاده کنید تا جلوی پخش شدن این بخار در فضای فر گازی گرفته شود.

  •        استفاده از کاغذ موم به جای کاغذ آلومنیومی یا کاغذ برنزه

ورقه آلومنیومی و برنزه در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند ولی مقاومت موم خیلی کمتر است و امکان ذوب شدن آن وجود دارد. اگر رو و یا زیر ظرف خود از کاغذ مخصوص استفاده می‌کنید. در نظر داشته باشید که حتما جنس آن از آلومینیوم یا برنز باشد. در ضمن موم مذاب اشتعال زایی بالایی دارد و به محض تماس با یک جرقه کوچک به طور کامل آتش می‌گیرد.

این کاغذها در فروشگاه‌ها موجود هستند و می‌توانید در تعداد بالا تهیه کنید و هر بار که نیاز داشتید از آن استفاده کنید. این کاغذها آتش نمی‌گیرند و حتی در صورت ذوب شدن هم صرفا سوخته و از بین می‌روند و قابلیت اشتعال ندارند.

  •        ریخته شدن غذا روی فر گازی اخوان

این یک امر مسلم است که همیشه باید غذایی که روی فر گازی ریخته شده است را بلافاصله تمیز کنید. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد و اصلی‌ترین دلیل آن تمیز و بدون لکه ماندن فر در درازمدت است. در ضمن این تکه‌های غذا معمولا آتش می‌گیرند و باعث ایجاد شعله و دود زیاد می‌شوند که بسیار آزاردهنده است.

تکه‌های بزرگتر غذاهای خشک هم بسیار آتش‌زا هستند. سعی کنید از عدم وجود هر گونه ته‌مانده غذایی روی سطح فر گازی اخوان اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به استفاده دوباره از آن بکنید.

  •        عدم استفاده از ورق پخت

اشتباه بسیار رایج در آشپزخانه و استفاده از فر گازی، قرار ندادن ورق پخت زیر غذا، برای جلوگیری از ریخته شدن غذا روی سطح فرگاز است. پیتزا، کیک‌ها، غذاها و مواردی از این دست باید قطعا چنین ورقی داشته باشند چون همیشه مقداری از آن‌ها بیرون می‌ریزد. این ورقه از ریخته شدن مایعات به صورت مستقیم روی فر هم جلوگیری می‌کنند.

نکته مهم دیگر درباره‌ی ورق پخت این است که اجاق شما همیه تمیز می‌ماند چرا که این ورقه کاملا از آن محافظت می‌کند. در ضمن می‌توانید این ورق را هر از چند گاهی عوض کنید تا هر بار به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنید.

  •        شعله زیاد

استفاده از فر گازی با درجه حرارت بالا و شعله زیاد اشتباه است. اکثر غذاهایی که در فر پخته می‌شوند معمولا با شعله ملایم و به آرامی پخت و پز می‌شوند در ضمن کیفیت غذا هم با شعله ملایلم به مراتب بهتر است. پس قبل از هر چیز باید از شعله مناسب برای غذای خود اطمینان حاصل کنید تا نتیجه بهتری بگیرید و خطر حرارت بالا و آتش‌سوزی را هم تا حد زیادی کاهش دهید.

از طرفی باید تنظیمات فر گازی را به دقت مطالعه کنید و به تمام این تنظیمات اشراف کامل داشته باشد تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. بسیاری از آتش‌سوزی‌ها در اثر خطای انسانی رخ می‌دهند و باید در این مورد نهایت دقت و تمرکز را به کار ببندید.

  •        بی توجهی به برنامه پخت غذا

آمارها نشان می‌دهد که 33 درصد از آتش‌سوزی‌ها در منازل در سراسر جهان به دلیل بی‌توجهی به غذا و آشپزی بدون توجه و تمرکز بالا است. هر وقت غذا را داخل فرگاز قرار می‌دهید باید به طور کامل آن را زیر نظر داشته باشید و هر چند دقیقه یک‌بار آن را رصد کنید و در جریان کیفیت پخت آن باشید و به موقع آن را از فر خارج کنید تا بدون هر خطری از فر گازی استفاده کنید.

اگر فراموش‌کار هستید و حین آشپزی یادتان می‌رود غذا را چک کنید یا غذای‌تان معمولا می‌سوزد از یک تایمر استفاده کنید. فر گازی اخوان مجهز به تایمر و سنسور حرارت است و می‌توانید با قرار دادن تنظیمات روی عدد دلخواه با خیال راحت به کارهای دیگر خود برسید و به محض زنگ خوردن غذا را بررسی کنید. این امکان فر گازی اخوان به شما امنیت و آرامش خاطر می‌بخشد و پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن استفاده کنیم.

در هنگام آتش‌سوزی فر گازی چه کار باید کرد؟

مهم‌ترین کار این است که هیچگاه در فر را باز نکنید. سعی کنید بلافاصله فر را خاموش کنید و منبع گاز آن را قطع کنید. همانطور که می‌دانید اگر اکسیژن به اندازه کافی به آتش نرسد خاموش می‌شود. اگر این کار را انجام بدهید پس از چند دقیقه آتش خاموش می‌شود. اگر آتش‌سوزی به جای دیگری هم کشیده شده است. سعی کنید با آتش‌نشانی تماس بگیرید. اما اگر آتش خاموش شد، پنجره‌ها را باز کنید و حالا می‌توانید در فر گازی را با یک دستمال نیمه مرطوب باز کنید تا دست‌های شما نسوزند و اجازه دهید تا تمام دود آن خارج شود.

اگر کمی دقت به خرج بدهید این مشکلات هیچگاه پیش نمی‌آیند و استفاده از تنظیمات تایمر و سنسور فر گازی اخوان تا حد زیادی از این مشکلات جلوگیری می‌کند. به کار بستن این دستورالعمل‌های ساده بدون هر گونه خطر می‌توانید آشپزی کنید و از آشپزی لذت ببرید.

نظرات بازدیدکنندگان