انتخاب هوشمندانه وسایل آشپزخانه

انتخاب هوشمندانه وسایل آشپزخانه

 

انتخاب هوشمندانه وسایل آشپزخانه

انتخاب وسایلی که بازده انرژی بالایی دارند برای همه سودمند است. برخی از بزرگترهای فامیل هستند که میگویند اگر می خواهید پول خود را دور بریزید، آن را صرف قبض برق خود کنید.برای اینکه بتوانید در هزینه ها و انرژی مصرفی منزل خود، هوشمندانه عمل کنید چند روش برای انتخاب و خرید وسایل آشپزخانه به شما پیشنهاد می شود که در بالا بردن بازده انرژی وسایل مختلف به شما کمک می کنند.

 

اجاق گازها

اجاق گاز اخوان تنها وسیله آشپزخانه است که در دو نوع الکتریکی و گازی موجود است، نوع الکتریکی آن از برق شهری تغذیه می شود و نوع گازی آن گاز طبیعی و یا پروپان را برای دریافت انرژی مصرف می کند. در هر صورت شما به هر دو نوع انرژی دسترسی دارید و ممکن است برایتانسوال پیش بیاید که کدام  یک به صرفه تر و بهتر است. البته از تاثیراتی که هر کدام بر محیط زیست می گذارند نیز نباید غافل شد. در اینجا اطلاعاتی در مورد هر دو نوع انرژی برای شما آورده شده است.

 

انتخاب هوشمندانه اجاق گاز

الکتریسیته در اجاق گاز

منبع انرژی الکتریکی که در حال حاضر تولید می شود بیشتر از منابع ذغال سنگ و سوخت های فسیلی می باشد که در نیروگاه ها برای تامین حرارت استفاده می شود و یکی از مخرب ترین آلاینده ها برای محیط زیست می باشد که مقادیر زیادی از گازهای گلخانه ای را در اتمسفر منتشر می کند و بیشتر انرژی تولیدی آنها نیز در حین انتقال و تبدیل تلف می شود.

در حال حاضر با تکیه بر تکنولوژی جدید و استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند پنل های خورشیدی برای تولید برق، هزینه های تولید برق به طرز شگفت آوری کاهش پیدا کرده است و آلایندگی آن نیز چیزی نزدیک به صفر است و پیش بینی می شود در آینده این تکنولوژی جایگزین سوخت های فسیلی شود.

 

گاز طبیعی

گاز طبیعی قیمت پایینی دارد و یک منبع انرژی با بازده بالا در هنگام پختن است که حرارت را مستقیما به غذا می رساند و تقریبا پاک تر از سایر انواع سوخت های فسیلی می باشد و کربن دی اکسید کمتری را وارد محیط زیست می کند.

یکی از معایبی که اجاق گازی دارد این است که هنگام پخت وپز به دلیل اشتعال مستقیم گاز، هم خطر سوختگی و آتش گرفتن خانه وجود دارد و هم مقادیر زیادی کربن مونوکسید که گازی بسیار خطرناک است و همچنین فرمالدهیدها و نیتروژن دی اکسید را در فضای خانه منتشر می کنند.

درست است که هنگام خرید وسایل آشپزخانه معمولا با انتخاب یک هود مناسب می توان مقادیر زیادی از این گازهای سمی را خارج کرد اما همچنان می توانند برای اعضای خانه مضر باشند.

 

اجاق گاز با القای مغناطیسی

این نوع اجاق گاز ها نسل جدید وسایل آشپزخانه با بازده انرژی بالا می باشند. الکتریسیته و یا حرارت ناشی از گاز طبیعی معمولا از پایین ظرف به غذا منتقل می شود اما در القای مغناطیسی به دلیل استفاده از مکانیزم های جدید حرارت را از تمام جهات به غذا می رسانند و هم در زمان پخت غذا و هم انرژی مصرف شده صرفه جویی می شود.

این اجاق گاز بسیار کارکرد راحتی دارد و می توان برای پختن همه غذاها از آن استفاده کرد و با اینکه برای انتقال حرارت به یک صفحه فلزی نیاز دارد، اگر صفحه  فلزی آن را لمس کنید کاملا خنک است و خطراتی نظیر سوختگی شما را تهدید نمی کنند. ایمن بودن یکی دیگر از معیارهایی می باشد که در انتخاب وسایل آشپزخانه باید حتما در نظر بگیرید.

 

چند پیشنهاد برای صرفه جویی در هزینه و انرژی

•             در ظروف را ببندید: با بستن در قابلمه ها حرارت بیشتری به غذا می رسد و عمل پخت و پز زودتر صورت می گیرد.

•             در هنگام پخت غذا حرارت زیاد مصرف نکنید:در هنگام پخت غذایی مانند پاستا نیازی نیست که کامل آن را بجوشانید، دو دقیقه کافی است، سپس در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید پاستا در حرارت خودش پخته شود.

انتخاب هوشمندانه فر

فرها

فرهای دیواری در سه اندازه ی 60 و 70 و 75 سانتی متری وجود دارند و انرژی مصرفی آن ها هم رابطه ی مستقیمی با این اندازه ها دارد. پس باید مطابق نیازتان یکی از اندازه ها را انتخاب کنید. اگر نیاز به پخت بیشتر و سریع تر دارید پیشنهاد ما این است که دو فر کوچک داشته باشید. به صورت کلی فر اخوان در اندازه های بزرگ صرفا باعث هدررفتن انرژی و پول بیشتر می شود.

در هنگام خرید لوازم آشپزخانه سعی کنید فرهایی را انتخاب کنید که دارای قابلیت همرفتی یا جابجایی حرارت باشند که معمولا با وجود یک فن در سیستم حرارتی امکان پذیر است، قابلیت همرفتی بودن حرارت باعث می شود گرما از تمامی جهات به غذا برسد و پخت غذا سریع تر انجام بگیرد. این کار در طول عمر فر نیز موثر است چرا که هم از بالا رفتن بیش از حد دمای فر جلوگیری می کند و هم مدت زمان کمتری از فر استفاده می شود.

چند پیشنهاد برای صرفه جویی در هزینه و انرژی

•             از تعداد ظرف های بیشتری در فر استفاده کنید: به دلیل حجم زیاد فر معمولا قسمت عمده ای از فضای آن خالی می ماند و شما با روی هم چیدن چند ظرف می توانید از این فضای خالی استفاده کنید تا انرژی آن هدر نرود.

•             از چراغ فر برای اطمینان از پخت کامل غذا استفاده کنید: باز کردن در فر مقادیر زیادی از دما و انرژی فر را تلف می کند و بهتر است از چراغ موجود داخل فر برای اطمینان از پخت آن استفاده کنید.

انتخاب هوشمندانه هود آشپزخانه

هودها

انتخاب یک هود مناسب برای تخلیه گازها و دود و بوی غذا که بازده انرژی بالایی هم داشته باشد کار نسبتا سختی است. چرا که این هود اخوان در عین حال باید سروصدای کمتری هم تولید کند. هود هم از جمله ی وسایلی است که معمولا استفاده ی زیادی از آن می شود و تمام مدتی که در حال پختن و آماده کردن غذا هستید باید روشن باشد تا کیفیت هوای داخل خانه مناسب باشد.

هود نقشی اساسی را هم برای خلاص شدن از رطوبتی که معمولا هنگام پختن غذا در اثر تبخیر آب به وجود می آید و هم آلاینده ها و گازهای سمی در حین استفاده از اجاق گازی ایفا می کند و وجود آن در آشپزخانه بسیار ضروری است

مایکروفرها

مایکروفرها می توانند انرژی زیادی را ذخیره کنند و به دلیل قابلیت های تکنولوژی  جدید پیاده شده بر روی آن ها میزان استفاده از انرژی را حداقل نصف و در مواردی تا یک پنجم کاهش می دهند. برخی مسائل نظیر مشکلات انتشار موج های مایکروفرها و مضرات آن ها نیز توسط کارشناسان کاملا حل شده اند و بدون نگرانی می توانید از آن استفاده کنید.

در انتخاب لوازم آشپزخانه دقت کنید که اگر غذایی که معمولا می پزید حجم زیادی ندارد و برای تعداد کمی از افراد می باشد خرید مایکروفر بسیار به صرفه تر می باشد. از مدل های دارای پوشش شیشه ای استفاده نکنید چرا که طبق تحقیقات انتشار امواج در شیشه بسیار سریع اتفاق می افتد و ممکن است خطرآفرین باشد.

شما برای انتخاب لوازم آشپزخانه چه پیشنهادی دارید؟

 

نظرات بازدیدکنندگان