انواع هود داکتی و بدون داکت

انواع هود داکتی و بدون داکت

انواع هود توکار اخوان هود داکتی و هود بدون داکت

وقتی می‌خواهید هود جدید بخرید یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید نوع تهویه آن است. یعنی دود و بو چگونه توسط هود توکار اخوان تهویه شود. هودها از نظر نوع تخلیه به دو نوع داکتی و بدون داکت تقسیم می‌شوند. داکت همان لوله یا مسیری است که ذرات دود  و بو قرار است از طریق آن خارج شوند. حالا این هودهای دارای داکت و بدون داکت چه مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت و انواع مدل‌های آن را بررسی خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

هود داکتی چیست؟

هودهای داکتی رایج‌ترین نوع هود هستند که در اکثر آشپزخانه‌های دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود. تنها مشکلی که این هودها دارند محدودیت در محل نصب است چون برای داکت‌ها نیز باید فضای جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. این هودها با توجه به جایی که قرار است نصب شوند ارتفاعی متناسب با طول داکت دارند که محل نصب آن را مشخص می‌کند. هودهای دارای داکت معمولا در فاصله‌ی نزدیک به سطح اجاق گاز نصب می‌شوند.

این هودها توسط داکت‌هایی با سطح مقطع مستطیلی به محل تخلیه‌ی ذرات متصل می‌شوند تا از این طریق دود  و بو  و ذرات کربن دی‌اکسید و سایر گازها به راحتی از محیط خانه خارج می‌شوند نکته‌ی مهم در مورد اکثر هودهای دارای داکت این است که نیازی به فیلتر تصفیه ندارند.

اگر قصد دارید هود داکتی برای آشپزخانه‌ِ خود انتخاب کنید باید قبل از هر چیز داکت‌های مناسبی برای آن انتخاب کنید و به درستی نصب کنید تا بدون مشکل بتوانند ذرات را از محیط خارج کنند. هودهای داکتی در آشپزخانه‌های تجاری کارکرد بیشتری دارند و البته به دلیل ارتفاع کم آن‌ها عموما میزان جذب بیشتری دارند. اما نمی‌توان با قطعیت این مورد را به اثبات رساند چرا که هودهای بدون داکت هم می‌توانند تا 95 درصد از دود  و ذرات موجود در فضای آشپرخانه را به درستی خارج کنند.

هود بدون داکت چیست؟

هود بدون داکت تقریبا هر جایی نصب می‌شود و نیازی به خروجی ندارند. در هودهای دارای داکت شما باید یک لوله‌ی خروجی داشته باشید تا ذرات از طریق آن خارج شوند اما هود بدون داکت نیازی به آن ندارد. این هودها دارای فیلترهای تصفیه هستند و بدون نیاز به هر گونه داکت فعالیت می‌کنند. فیلترهای داخل هود هوای آشپزخانه را به طور کامل تصفیه می‌کنند  و دود و ذرات را به طور کامل جدا می‌کنند و هوایی تمیز را مجددا وارد آشپرخانه می‌کنند. فیلترها عموما از نوع ذغالی و یا متالیک هستند که بوی بد را هم به طور کامل جذب می‌کنند. فیلترهای ذغالی قابلیت تمیز شدن دارند و بهتر است بعد از 6 ماه یک بار سرویس شوند اما سایر فیلترها می‌توانند تا 1 الی 2 سال بدون هر گونه مشکلی کار کنند و معمولا پس از این مدت این فیلترها تعویض می‌شوند.

هودهای بدون داکت عموما در آشپزخانه‌های بدون لوله تخلیه کاربرد دارند و در  هر ارتفاعی قابلیت نصب دارند. میزان مکش آن‌ها و کارایی و راندمان آن‌ها تفاوتی با نوع داکتی ندارد و به دلیل نبود سیستم داکتی امکان نشتی نیز وجود ندارد و نصب آن نیز بسیار راحت‌تر است.

مزایا و معایب هودهای داکتی

هودهای داکتی برای خانه‌های بزرگتر و کلاسیک کاربرد دارند و در آشپزخانه‌های تجاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هودها راندمان بالایی دارند  و هوا را مجددا به داخل خانه برنمی‌گردانند و مستقیما از مسیر تخلیه به خارج از خانه منتقل می‌کنند.

هودهای داکتی برای خلاص شدن از شر رطوبت و بخار بسیار مناسب‌ترند. چرا که آن‌ها فیلتر ندارند و می‌توانند مستقیما رطوبت و بخار را به خارج از خانه منتقل کنند. نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام نوع هود بهتر است چرا که هر هود متناسب با نوع برند، اندازه، میزان نویز و مکانیزم عملکرد و و دور موتور و مواردی از این دست ویژگی‌های خاصی از خود نشان می‌دهد.

یکی از معایب هود داکتی این است که خانه حتما باید لوله تخلیه داشته باشد و عیب دیگر آن این است که این ذرات را مستقیما در محیط پخش می‌کند و در حقیقت جزو آلاینده‌های محیط زیست محسوب می‌شود. این دو عیب عمده‌ی هودهای داکتی باعث شده است تا آشپزخانه‌های مدرن به هودهای اکوفرندلی یا دوست‌دار محیط زیست روی بیاورند تا کمتر آلاینده تولید کنند. هر چند میزان این آلاینده‌ها بسیار کم است اما در مقیاس بزرگ می‌تواند آسیب‌زا باشد.

مزایا و معایب هودهای بدون داکت

مزیت عمده‌ی هودهای بدون داکت استفاده و کارایی راحت آن است و تقریبا می‌توان هر جایی نصب کرد و نیازی به سیستم تخلیه هم ندارند. اکثر خانه‌های آپارتمانی لوله‌های تخلیه ندارند و هود بدون داکت برای این آپارتمان‌ها مناسب هستند. این هودها هوا را به طور کامل تصفیه می‌کنند و اگر فیلتر آن‌ها سالم باشد میزان آلاینده‌های برگشتی به صفر می‌رسد. این فیلترها بو را نیز جذب می‌کنند و هوای خروجی بدون بو است.

مزیت محیط زیستی این هودها این است که هیچ آلاینده‌ای به محیط وارد نمی‌شود و این آلاینده‌ها به طور کامل جذب فیلتر می‌شوند. در نظر داشته باشید که این فیلترها باید یا تمیز شوند و یا پس از مدتی تعویض شوند تا کارایی خود را حفظ کنند و یکی از معایب آن‌ها هم همین تعویض مداوم فیلترها یا تمیز کردن‌ها 2 یا 3 بار در سال است.

برخی همین خاصیت گردش هوا را یکی از معایب هود بدون داکت می‌دانند چرا که به جای آوردن هوای تازه به آشپزخانه صرفا هوا را به گردش درمی‌آورد. در ضمن نمی‌تواند رطوبت و بخار را جذب کند. آشپزخانه معمولا هوای مرطوب و دارای بخاری دارد و این هودها مکانیزمی برای تخلیه رطوبت و بخار ندارند.

جمع بندی

هود توکار اخوان در دو نوع داکتی و بدون داکت موجود می‌باشد که هر کدام از آن‌ها استفاده‌های خاص خودشان را دارند. خانه‌هایی که لوله تخلیه  دارند بهتر است از هودهای داکتی استفاده کنند و برای آپارتمان‌ها و خانه‌های بدون لوله تخلیه نوع بدون داکت آن مناسب‌تر است. گفتنی است که هر کدام از این هودها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و اگر قصد خرید هود برای منزل خود را دارید بهتر است با این مزایا و معایب آشنا شوید.

نظرات بازدیدکنندگان