حل مشکل چکه شیر ظرفشویی

حل مشکل چکه شیر ظرفشویی

حل مشکل نشتی شیر ظرفشویی اخوان

شیر ظرفشویی گهگاه نشتی‌هایی دارد و معمولا آب از جاهایی چکه می‌کند. یک نشتی کوچک می‌تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد و باید به نحوی حل و فصل شود. حل این مشکل گاهی بسیار ساده است و نیازی نیست حتما به یک تکنسین نصب یا تعمیرکار زنگ بزنیم. اگر آچار و وسایل لازم را داشته باشید می‌توانید به راحتی مشکل را حل کنید و جلو نشتی را بگیرید. نشتی شیر باعث هدر رفتن آب و سروصدا و خیس شدن سینک و یا زیر سینک می‌شود و بهتر است در اسرع وقت این مشکل حل شود.

دلایل عمده نشتی شیر ظرفشویی

 •        از بین رفتن مهر و موم و درزگیر‌ها و یا خورده شدن واشرها
 •        عملکرد نادرست قطعات داخلی شیر
 •        خورده شدن قسمت‌های فلزی و پیچ‌های شیر ظرفشویی
 •        سست شدن پیچ‌ها و قطعات داخلی

اگر شیر را باز کنید می‌توانید مشکل را به راحتی پیدا کنید و اگر نیاز به قطعاتی باشد به راحتی آن را عوض کنید و دوباره شیر را سر هم کنید. اگر مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید می‌توانید مشکل نشتی شیر ظرفشویی را حل کنید.

وسایل لازم برای تعمیر نشتی شیر ظرفشویی

برای اینکه وقت شما در حین عوض کردن تلف نشود و مدت زیادی را صرف پیدا کردن وسایل نکنید بهتر است قبل از هر چیز وسایل لازم را آماده کنید. این وسایل شامل:

 •        آچار قابل تنظیم
 •        پیچ‌گوشتی تخت
 •        روغن
 •        سرکه سفید برای تمیزکاری
 •        دستمال یا پد برای تمیز کردن و خشک کردن

تعمیر شیر ظرفشویی

شروع عملیات تعمیر

نیازی نیست حتما با یک لوله کش و یا تعمیراتی تماس بگیرید و بهتر است توانایی‌های فنی خود را به چالش بکشید چون کار سختی نیست. این وسایل گفته شده نیز عموما در هر خانه‌ای وجود دارند و حل مشکل شاید نیم ساعت یا مقداری بیشتر طول بکشد.

 •        جریان آب را قطع کنید.

قبل از شروع به کار حتما جریان آب را قطع کنید چرا که بعد از باز کردن پیچ‌های شیر ممکن است فشار آب تمام آشپزخانه‌ی شما را خیس کند. فلکه‌ی قطع آب را مجددا چک کنید و از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 •        مهره‌ها را باز کنید.

معمولا هر شیر در قسمت بالایی یا پایینی مهره‌هایی دارد که آن را به سینک متصل می‌کند. این مهره در پایین سینک قرار دارد و باید با یک آچار آن را باز کنید. بعد باز کردن مهره‌ حالا باید پیچ‌ها و مهره‌‌های خود شیر را باز کنید تا بتوانید قسمت‌های داخلی آن را ببینید. ترتیب عملیات را حفظ کنید تا بعدا در حین بستن شیر بتوانید درست سرهم کنید.

اگر قسمت‌هایی از شیر دچار خورندگی شده‌اند سعی کنید با دقت باز کنید و زیاد به آن فشار نیاورید تا قسمت‌های دیگر دچار آسیب نشوند. باز کردن مهره‌ها یا پیچ‌ها را تا جایی ادامه دهید که احساس می‌کنید محل و دلیل نشتی را پیدا کرده‌اید.

 •        قسمت‌های مختلف قطعات را خوب وارسی کنید.

برای پیدا کردن قسمت‌های مختلف نشتی بهتر است تمام قطعاتی که باز می‌کنید را به دقت بررسی کنید. واشرها را کامل نگاه کنید و اگر احساس می‌کنید قسمت‌هایی از شیر قبلا سست بسته شده‌اند دقت کنید که حتما در حین سر هم کردن قطعات، آن‌ها را سفت‌تر ببندید. با بررسی کردن قسمت‌های مختلف شیر می‌توانید محل نشتی را پیدا کنید. معمولا خورندگی‌ها در برخی قسمت‌ها دلیل اصلی نشتی هستند. اگر واشرهایی خراب شده‌اند آن‌ها را کنار بگذارید و اگر قطعات فلزی آن دچار ایراد شده‌اند محل آن‌ها را خوب به خاطر بسپارید.

بهتر است بعد از باز کردن قطعات آن‌ها را با دستمال یا پد خوب تمیز کنید تا راحت‌تر بتوانید دلیل نشتی را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن دلیل نشتی بهتر است قطعات را ابتدا خوب بشویید و در داخل سرکه سفید قرار دهید تا کاملا آثار خورندگی و لکه‌ها از روی آن‌ پاک شود. بهتر است این قطعات را داخل یک لیوان کوچک قرار دهید و مقداری سرکه بر روی آن بریزید تا تمام قسمت‌های زنگ زده و لکه‌دار داخل اسید سرکه حل شوند.

 •        تعویض لوازم

اگر دلیل نشتی خراب شدن و یا خورده شدن واشرها و قسمت‌های داخلی شیر باشد باید این قطعات را از محل فروش قطعات شیر یا ابزارفروشی‌‌ها تهیه کنید. خود قطعات موردنظر برای تعویض را با خود به ابزارفروشی ببرید تا دقیقا همان ابعاد و سایز را از فروشنده بگیرید. بزرگ بودن ابعاد و عدم هماهنگی قطعات جدید می‌تواند عامل تازه‌ای برای نشتی باشد.

 •        شیر را مجددا ببندید.

حالا باید مجددا شیر را سرهم کنید تا کار کند. اگر به حافظه‌ی خود چندان ایمان ندارید. پیشنهاد می‌شود ترتیب بستن قطعات را جایی یادداشت کنید تا در ادامه بتوانید به راحتی آن را ببندید. قطعات داخلی شیر زیادند و فنرها و واشرها و حلقه‌های زیادی داخل آن وجود دارد که البته می‌توان فهمید کدام قطعه مختص کدام قسمت است، اما بهتر آن است که حتما در حافظه داشته باشید و یا یادداشت کنید. سعی کنید تمام قسمت‌ها را به خوبی سفت کنید و قطعات تازه را نیز با دقت بالایی روی آن نصب کنید.

برای اینکه از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید دست خود را روی قسمت ورودی بگذارید و داخل آن فوت کنید و اگر احساس می‌کنید هوا از داخل آن به بیرون نشت می‌کند پس ترتیب آن را به درستی رعایت نکرده‌اید و احتمالا در جایی اشتباهی رخ داده است. با این حال می‌توانید از اینترنت و فیلم‌های آموزشی هم برای بستن دوباره‌ی شیر کمک بگیرید تا راحت‌تر قطعات را روی هم سوار کنید و در نهایت یک شیر سالم بدون هرگونه نشتی داشته باشید.

علت نشتی آب از شیرظرفشویی

جمع بندی

لازم نیست هزینه‌ی زیادی را به لوله‌کش یا تعمیرکار برای حل مشکل نشتی شیر بدهید و خودتان هم می‌توانید در خانه این کار را انجام دهید. برای اینکه شیر را به درستی باز و بسته کنید باید عملیات خاصی را انجام دهید تا بتوانید دلیل نشتی را پیدا کنید. اگر قطعاتی نیاز به تعویض  داشته باشند می‌توانید به راحتی از ابزارفروشی‌ها پیدا کنید و دوباره قطعات را سر هم کنید و شیری بدون نشتی تحویل بگیرید. شیر ظرفشویی اخوان در حالت عادی هیچوقت مشکل نشتی ندارد ولی اگر به هر دلیلی مشکلی برای آن پیش بیاید باز و بسته کردن آن بسیار راحت است و جای نگرانی ندارد.

نظرات بازدیدکنندگان