شستشوی سینک ظرفشویی اخوان

شستشوی سینک ظرفشویی اخوان

بهترین روش برای شستشوی سینک ظرفشویی اخوان

اگر به سلامت خود و خانواده خود اهمیت می‌دهید تمیزی آشپزخانه باید اولویت اول شما باشد. چرا که در آشپزخانه غذا می‌پزید، غذا می‌خورید و کلی کار انجام می‌دهید و روزی چند بار گذر شما به آشپزخانه می‌افتد. یکی از نقاط مهم و اساسی آشپزخانه که مستعد رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌باشد سینک ظرفشویی است و اگر این سینک به صورت مداوم تمیز و میکروب زدایی نشود باعث بروز بیماری می‌شود.

سینک کثیف آشپزخانه بوی بد و حالتی ناخوشایند هم دارد و باید به فکر شستشو و تمیز کردن و میکروب‌زدایی مداوم آن باشید. در این مقاله به شما یاد خواهیم داد چگونه با چند عملیات ساده این کاررا انجام بدهید تا سینکی تمیز و خوشبو و بدون هر گونه باکتری و میکروب داشته باشید. این روش بیشتر برای شستشوی سینک ظرفشویی اخوان از نوع فولاد ضدخش کاربرد دارد و برای سینک‌های سرامیکی و مسی راه‌های دیگری وجود دارد.

مرحله اول: سینک اخوان را خالی کنید.

اگر ظرف نشسته‌ای دارید که داخل سینک مانده است بشویید  و سینک را خالی کنید. باقی مانده‌ی غذاها و به طور کلی هر چیزی که داخل سینک است را تخلیه کنید تا بتوانید شروع به شستشو کنید. در حالت کلی هیچوقت اجازه ندهید ظرف‌های کثیف و یا ته‌مانده‌های غذا مدت زیادی داخل سینک بمانند چون باعث ایجاد بوی ناخوشایند می‌شوند.

مرحله دوم: تمام قسمت‌های سینک را با کف مایع ظرفشویی بشویید.

با یک صابون نرم و یا مایع ظرفشویی و تمام سطح سینک را کفی کنید و سپس با آب گرم آن را به دقت بشویید، در این قسمت به لبه‌های سینک، زیر شیرآلات و زیرآب فاضلاب را به دقت بشویید و سعی کنید هفته‌ای حداقل دو بار این کار را انجام دهید. بهتر آن است که هر بار که ظرف‌ها را می‌‌شویید و یا با سینک کار می‌کنید این کار را بلافاصله انجام دهید تا همیشه سینکی تمیز داشته باشید.

مرحله سوم: قسمت داخلی زیرآب فاضلاب را با آب و کف بشویید.

این کار باعث می‌شود تا بوی بد سینک که عموما ناشی از جمع شدن ته‌مانده‌های غذا در داخل زیرآب فاضلاب است از بین برود. بهتر است آب را با نهایت سرعت و فشار به داخل زیرآب بریزید تا این ته مانده‌ها به طور کامل شسته شوند. اگر با آب جوش این کار را انجام دهید بسیار بهتر است. آب جوش به راحتی ذرات را در خود حل می‌کند و آن‌ها را می‌شوید.

البته قبل از هر چیزی چک کنید که قسمت زیری فاضلاب شما داری لوله‌های پلاستیکی نرم نباشد چون آب جوش ممکن است باعث سوراخ شدن آن شود. اگر این کار را دو بار در هفته انجام دهید هیچ بوی بدی در آشپرخانه شما نخواهد ماند.

 >>> پاک کردن سینک ظرفشویی  <<<

مرحله چهارم: ترکیبی از جوش شیرین و آب لیمو را برای سطح سینک ظرفشویی اخوان آماده کنید.

ترکیب جوش شیرین و آب لیمو معجزه می‌کند. این ترکیب با ایجاد یک محیط اسیدی باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. 1 قاشق چای‌خوری از جوش شیرین را با یک چهارم فنجان آب لیمو ترکیب کنید و آن را خوب هم بزنید و سپس روی سطح سینک بریزید.

این ترکیب باید حداقل 10 دقیقه روی سینک بماند و سپس با آب داغ آن را بشویید. بهتر آن است که این کار را حداقل هفته‌ای یک‌بار انجام دهید تا اثری از باکتری‌ها و میکروب‌ها روی سطح سینک شما باقی نماند.

جوش شیرین یک پاک‌کننده طبیعی است که چربی‌ها را در خود حل می‌کند و همانطور که می‌دانید محیط چرب بهترین جا برای رشد باکتری‌هاست و پودر جوش شیرین باعث می‌شود تا باکتری‌ها نتوانند رشد کنند و تکثیر شوند. در ضمن روی لبه‌ها و قسمت‌های دور از دسترس حتما از جوش شیرین به صورت غیرمحلول با آب لیمو استفاده کنید و با استفاده از یک مسواک، آن قسمت‌ها را تمیز کنید.

مرحله پنجم: سرکه سفید و جوش شیرین و آب لیمو را برای زیرآب استفاده کنید.

باید دوباره سراغ زیرآب بروید و این بار باید ترکیبی با حجم بیشتر به همراه سرکه سفید درست کنید. نصف فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان جوش شیرین مخلوط کنید و خوب بهم بزنید. بعد از این که ترکیب کاملا یک دست شد حالا سرکه سفید را به آن اضافه کنید. در ادامه این ترکیب را به طور کامل داخل زیرآب بریزید.

می‌توانید ابتدا جوش شیرین و آب لیمو را ترکیب کنید و داخل زیرآب بریزید و سپس سرکه را به صورت جداگانه داخل آن بریزید. هر دو روش جوابگو هستند. 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید و سپس آب جوش را داخل زیر آب بریزید تا این ترکیبات را به طور کامل بشوید.

واکنش این مواد باعث بهداشتی و ضدعفونی شدن محیط می‌شود و آب داغ باعث می‌شود تا ذرات جداشده کاملا شسته شوند و اثری از باکتری‌ها و میکروب‌ها باقی نماند.

مرحله ششم: از آرد استفاده کنید.

سینک را به طور کامل با دستمال خشک کنید تا اثری از آب و رطوبت روی آن باقی نماند. دقت داشته باشید که هر رطوبت کوچکی باعث می‌شود تا آرد روی سینک تبدیل به خمیر شود پس با دقت آن را خشک کنید و منتظر بمانید تا رطوبت آن از بین برود. حالا آرد را روی سطح سینک بپاشید و با یک حوله یا دستمال کاملا خشک این آرد را به قسمت‌های مختلف سینک برسانید و به نوعی آن را واکس بزنید.

یک چهارم فنجان آرد کفایت می‌کند ولی زیاد یا کم آن هم مشکلی ندارد. در هر صورت این آرد را آنقدر داخل سینک با دستمال به قسمت‌های مختلف سینک برسانید تا سینک شما کاملا برق بزند. می‌توانید در آخر کار آرد را در یک قسمت جمع کنید و با همان دستمال آن را خارج کنید.

جمع بندی

با این 6 مرحله ساده شما می‌توانید سینک خود را به طور کامل تمیز کنید و اثری از باکتری و میکروب روی سطح سینک و زیرآب فاضلاب باقی نمی‌ماند. می‌توانید هر یک از مراحل را به صورت جداگانه در فواصل زمانی مشخصی انجام دهید. اما اگر تمایل دارید سینک شما کاملا ضدعفونی شود و بدرخشد هر 6 مرحله را به صورت مداوم انجام دهید. انجام همه این مراحل در مجموع 30 دقیقه طول نمی‌کشد و می‌توانید هر ماه یک یا دو بار این کار را انجام دهید.

>>> حل دغدعه های روزمره آشپزخانه <<<

نظرات بازدیدکنندگان