قابلیت های فر گاز اخوان

قابلیت های فر گاز اخوان

قابلیت‌های فرگاز اخوان

فر گاز اخوان

قطعا برایتان پیش آمده که به فروشگاهی وارد شوید و برای خرید یک فرگاز مناسب نیاز به اطلاعاتی داشته باشید. هرچه سوال میپرسید فروشنده پاسخ‌ها را با اصطلاحاتی به شما میدهد که برایتان کمی عجیب و غریب است. هنگام خرید فرگاز اخوان بصورت حضوری یا حتی فروشگاه اینترنتی اخوان مارکت با کلمات و عبارات رایجی روبرو میشوید که برای توصیف محصولات از آنها بسیار استفاده میشود. در ادامه فهرستی از این کلمات و عبارات برایتان ارائه خواهیم کرد. و در آخر به چند نکته‌ی مهم در خصوص فرگازها خواهیم پرداخت.

فرگاز اخوان مجهر به قفل کودک است - Child Lock

ممکن است کودک بازیگوشی در خانه داشته باشید که بخواهد دست خود را داخل فرگاز قرار دهد. به همین دلیل است که از قابلیت قفل کودک در سیستم فرگاز اخوان استفاده شده است. به طور کلی از یک کد به عنوان رمز عبور برای این منظور استفاده میشود، به این ترتیب که برای باز کردن قفل و استفاده از آن باید ابتدا کد مخصوص وارد شود. قطعا وقتی غذایی را با فرگاز اخوان میپزید یا گرم میکنید، قسمت‌های داخلی آن بسیار داغ میشوند، که داشتن امکان قفل کودک را برای این وسیله حساس ضروری میکند.

پخت خودکار اخوان - Auto cook

حتما پیش آمده که بخواهید فرآیند پخت را ساده‌تر کنید. در این صورت به قابلیت پخت خودکار نیاز دارید. فرگازهای مقرون به صرفه یا ارزان دارای چنین قابلیتی نیستند، اما در فرگازی مجهز و پیشرفته چطور؟ به تنظیم زمان یا سایر تنظیمات مربوطه نیاز ندارید. کافی است نوع غذا را انتخاب نمایید. بقیه کار را فرگاز اخوان انجام خواهد داد.

اجاق گاز فر

توان مصرفی - Power consumption

توان مصرفی فرگاز را مینوان تنظیم نمود. هر چه ولتاژ بالاتر باشد، اجاق دارای راندمان بالاتر و سرعت پخت بیشتر است. اگر میخواهید مواد غذایی سنگین یا مقدار زیادی غذا برای یک خانواده بزرگ بپزید، هنگام خرید به دنبال فرگازهایی با توان مصرفی بالاتر باشید. اگر برای یک یا دو نفر غذا درست میکنید، فرگازی که توان مصرفی کمتری دارد نیز کفایت میکنند. ممکن است به جای عبارت "توان مصرفی" از عبارت "سطوح توان یا Power levels" نیز استفاده شود که دقیقا همین کارایی را دارد.

یخ‌زدایی یا همان Defrost

فرگاز اخوان دارای قابلیت ویژه‌ای برای گرم کردن غذای یخ زده یا فریز شده میباشد. فرض کنید دیروز مقداری ادویه داخل یخچال گذاشته‌اید و امروز میخواهید از آن استفاده نمایید. با استفاده از این قابلیت میتوانید این ماده غذایی را گرم کنید تا یخ آن باز شود.

از پیش گرم کردن - Preheat

قبل از شروع پخت غذا و انجام مراحل آن لازم است تا ابتدا دمای فر را به حد معینی برسانید. بنابراین باید فر را روشن کرده و مدتی صبر کنید تا داغ شود و یا به دمای لازم برسد. این فرآیند را پیش گرم کردن یا به انگلیسی Preheat میگویند. اگر میخواهید مدت زمان لازم برای از پیش گرم شدن فرا را بدانید، قبل از خرید آن به مشخصات داخل دفترچه مراجعه نمایید.

منوی پخت خودکار - Auto cook menu

قابلیت پخت خودکار سبب میشود تا پخت و پز با فرگاز مثل خوردن یک لیوان آب ساده شود. منوی پخت خودکار شامل تعدادی "دستور پخت سریع با فرگاز" میباشد که میبایست هنگام شروع کار آن برخی تنظیمات مثل توان مصرفی و مدت پخت را انجام دهید. این کار میتواند برای تازه کارها دشوار باشد. اما با استفاده از این منو کافی است نوع غذا را انتخاب نمایید. فرگاز با توجه به وزن این غذا به طور خودکار توان مصرفی و مدت زمان پخت را تنظیم میکند. مثلا فرض کنید می‌خواهید ذرت بو داده درست کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه ذرت بو داده Pop corn را فشار دهید. به همین سادگی!

زمان سنج یا Timer

قابلیت زمان سنج به شما امکان تنظیم مدت زمان پخت را میدهد. میتوانید این مدت را بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه تنظیم کنید. برای انجام این تنظیمات، در برخی از فرگازهای موجود در بازار از یک دستگیره چرخان و در برخی دیگر از دستگاه‌ها از صفحات نمایشگر LCD لمسی استفاده میشود.

انواع پنل فرگاز Panel types

سه نوع پانل کنترل Control panel در فرگازهای مختلف به کار میروند: پنل مکانیکی Mechanical، پنل دکمه‌دار Tact dial type و پنل لمسی Feather touch. البته ناگفته نماند که پنل‌های لمسی کارآیی این دستگاه‌ها را بهبود میبخشند. این پنل‌ها انگشتان شما را مثل صفحه لمسی تلفن احساس میکنند که البته معمولا در مدل‌های پیشرفته به کار میرود.

اجاق گاز فردار

لوازم جانبی فرگاز

فروشگاه‌های آنلاین مملوء از لوازم مختلف فرگاز هستند که برخی از آنها عبارتند از دست کش‌های ویژه، ظروف و وسایل پخت ایمن با فرگاز، ظروف، کاسه، بشقاب، پایه فرگاز Microwave stand برای قرار دادن فرگاز بر روی آن در زمانی که فضای کافی در داشبورد آشپزخانه وجود ندارد. همچنین، پوشش‌های ویژه‌ای برای فرگاز عرضه میشوند که وقتی از آن استفاده نمیشود میتوان این پوشش را روی اجاق کشید.

قابلیت سیخ گردان فرگاز - Rotisserie

سیخ گردان یکی از وسایل ویژه مجلس کباب خوران است. در حقیقت، این وسیله شامل یک میله فولادی است که توسط یک موتور میچرخد. این چرخش سبب میشود تا ماده‌ی غذایی به طور کامل و به خوبی کباب شود. با این وسیله میتوان گوشت مرغ، گوشت گوسفند و … را به سادگی کباب نمود. اما تنها تعداد کمی از فرگازهای موجود در بازار دارای قابلیت سیخ گردان هستند و قیمت آنها طبعا کمی گرانتر از مدل‌های دیگر است. جالب است بدانید که دو نوع سیخ‌گردان وجود دارد. مدل اول افقی و دومی نیز عمودی است. سیخ‌گردان افقی سبب میشودد تا گرما بهتر توزیع شده و به قسمت‌های مختلف ماده غذایی برسد.

دستور پخت غذاهای مختلف با فرگاز

فرگاز بر اساس این اصل کار میکند که با گرم کردن مولکول‌های آب میتوان غذا را پخت. بنابراین، برای شروع پخت در فرگاز باید مقداری آب در این اجاق باشد. وقتی غذا در داخل فرگاز در حال پخت است، نمیتوانید به آن ناخنک بزنید، آن را بچشید و یا با قاشق آن را مخلوط کنید یا تکان دهید. بنابراین، پخت غذا با فرگاز اندکی متفاوت است. اجاق‌های فرگاز شامل دستورهای پخت سریع برای غذاهای مختلف هستند که این قابلیت محبوبیت زیادی دارد. این دستورهای پخت اساسا شامل این مراحل هستند: مارینه کردن (یعنی خواباندن گوشت یا ماده غذایی در ادویه، سبزیجات، سس‌ها و غیره به منظور مزه دار کردن آنها)، تنظیم زمان گرما دادن به مواد غذایی توسط فرگاز و روش‌های مختلف پخت بدون تکان دادن غذا و با کمترین مداخله از سوی کاربر در حین پخت.لطفا جهت پیشگری از خطرات احتمالی به نکات ایمنی مرتبط با فرگاز توجه کافی داشته باشید.

  • مواد یا ظروف فلزی را داخل فرگاز قرار ندهید.

  • تنها از ظروف پلاستیکی ایمن که ویژه فرگاز ساخته شده‌اند، استفاده نمایید.

  • وقتی از ظروف شیشه‌ای استفاده میکنید، مطمئن باشید که قرار دادن آنها در داخل فرگاز خطرناک نیست.

  • بطری شیر بچه را داخل فرگاز قرار ندهید.

  • فرگازهای ترکیبی را میتوان در حالت‌های مختلف مثل فرگاز، کباب‌پزی (Grill) و حالت انتقال گرما (Convection) استفاده نمود. وقتی از حالت انتقال گرمای فرگاز برای پخت و پز استفاده میکنید، دستکش‌های ویژه این اجاق را بپوشید. و توجه داشته باشید که در هنگام پخت فضای داخل آن بسیار داغ میشود.

  • اینترنت پر از شایعاتی است که می‌گوید مایکروویوها یا همان فرگازها غذای شما را توسط تشعشعات پخته و آن آلوده میکنند، پس به آنها توجهی نکنید.

نظرات بازدیدکنندگان