7 مشکل رایج در هود آشپزخانه

7 مشکل رایج در هود آشپزخانه

7 مشکل رایج در هود آشپزخانه

شاید در نگاه اول، انواع و اقسام هودهای آشپزخانه در نظر شما ظاهری متفاوت داشته باشند، اما سعی کنید ظاهر آنها شما را فریب ندهند. پشت این ظاهر زیبا، قطعات ساده و کوچک یکسانی وجود دارند که با اتصال به هم مانند اعضای بدن انسان، پیکره‌ی هود را تشکیل می‌دهند. این قطعات اکثرا در تمامی هودها یکسان هستند.

نکته‌ای که بیان شد کاملا به نفع شماست؛ زیرا در صورت بروز مشکل می‌توانید سریعا آن را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کنید. اما ابتدا نیاز دارید با قطعات مختلف هود آشنا شوید سپس به این موارد بپردازید.

همه‌ی برندهای هودهای آشپزخانه اگرچه با یکدیگر تفاوت هایی دارند اما همه ی آنها دارای ساختاری پایه و قطعات یکسان می‌باشند. این قطعات، قطعات اصلی هستند که می‌توانید در همه‌ی هودها بیابید.

-        موتور: موتور اصلی‌ترین قسمت هود است که کار آن، کشیدن بوی ناشی از پخت و پز غذا و یا عوامل دیگر و خارج کردن آن از طریق تهویه‌ی آشپزخانه می‌باشد.

-        چراغ هود و گیره‌ی نگهدارنده‌ی آن: برندهای مختلف رنگ های مختلفی را در لامپ هایشان بکار می‌برند که همه‌ی آنها به یک گیرنده ثابت شده‌اند.

-        دکمه‌ی کنترل: اگر بجای دکمه های کنترل، کلمه‌ی PCBرا شنیده‌اید، تعجب نکنید. زیرا به این نام نیز خوانده می‌شوند. کلیدهای کنترل برای تنظیم لامپ‌ها و سرعت موتور بکار می‌روند. امروزه مدل‌های پیشرفته کنترل از راه دور را به جای کلیدهای کنترل سنتی استفاده می‌کنند.

اگر در هود شما مشکلی به وجود آمده است، شک نکنید که این مشکل در یکی از چهار قطعه‌ی ذکر شده می‌باشد. بنابراین بهتر است یک نگاه عمیق به این قطعات داشته باشیم و آنها را بهتر و حرفه ای تر بشناسیم. 

هود اخوان

  1. موتور هود

اگر موتور هود آشپزخانه، ناگهان شروع به ایجاد صداهای غیرعادی میکند، ممکن است به این دلیل باشد که موتور در تلاش است تا پروانه یا فن را بپرخاند. در این حالت چون فشار زیادی بر روی آن قرار دارد ممکن است موتور بسوزد. بهتر است آن را عوض کرده و یک موتور جدید را جایگزین آن کنید.

اگر هود شما کتابچه‌ی راهنما دارد و اجزاء داخلی آن را نمایش میدهد میتوانید برای شناسایی قطعات داخلی از آن استفاده کنید و اقدام به تعویض موتور کنید.

هود را خاموش کنید و برای دسترسی به سیم پروانه پوشش پروانه را در بیاورید. قبل از خارج کردن گیره‌های نگهدارنده‌ی موتور،  سیم‌هارا به دقت باز کنید و معکوس مراحل را با موتور جدید انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که بخش جدید توسط همان تولید کننده وبه عنوان فن ساخته شده است ومدل آن نیز درست است؛ سپس کتابچه‌ی راهنما را بررسی کرده و به توصیه های نوشته شده در آن عمل کنید.

  1. صدای غیر عادی و لرزش:

اگر هود آشپزخانه در هنگام کار کردن دچار لرزش و صداهای غیر عادی می‌شود به طور احتمال، یکی ازاجزای آن ایرادی پیدا کرده که باید نسبت به اصلاح آن اقدامات لازم را به عمل بیاورید.

بعد از خاموش کردن هود، اتصالات نگهدارنده‌ی پوشش را بررسی کنید. اگر احساس کردید که به طور کامل ایمن هستند و خطری شما را تهدید نمی‌کند آنهارا باز کنید و پوشش را در بیاورید و به دنبال قطعات خراب بگردید.

به هنگام تعمیر و یا جایگزینی اجزای معیوب مطمئن شوید که پیچ آنهارا محکم بسته‌اید.

 

هود اخوان

  1. قطعی برق

اگر بعد از زدن دکمه، هود روشن نمی‌شود، چند دلیل دارد که بهتر است آنها را بدانید. بررسی کنید که جریان در داخل هود قطع نشده باشد و یا قطعه‌ی قطع کننده جریان از جای خود تکان نخورده باشد. اگر این اتفاق افتاده باشد، آن را به جای خود بازگردانید. در غیر این صورت، ممکن است فیوز منفجر شده باشد. که میبایست اقدام به تعویض آن کنید.

 

  1. رطوبت موجود در هود آشپزخانه

افزایش تراکم رطوبت در خروجی هود آشپزخانه باعث چکیدن آب از آن و زنگ زدن آن می‌شود. بعد از خاموش کردن فن، پوشش را بردارید و سطح داخلی پوشش را تمیز کنید. دقت کنید رطوبتی باقی نماند.

 

  1. سیم کشی‌های موجود

گاهی اوقات هود آشپزخانه می‌تواند سیم را ذوب کند. همچنین ممکن است سیم‌ها از بین بروند یا فرسوده شوند. در این صورت، باید سیم‌ها را عوض کنید. سیم برق هود را بکشید و یابرق را از کنتور قطع کنید و گیره‌های نگهدارنده ی سیم‌ها دربیاورید. سیم‌هارا نسبت به هر نشانه‌ای که می‌تواند خطرناک باشد بررسی کنید. اگر بی خطر به نظر می‌رسند از اهم متر برای سیم‌هایی که مربوط به کلید برق است استفاده کنید. اگر اهم متر صفر را نشان دهد پس کلید معیوب است و باید آن را تعویض کنید.

بهترین هود اخوان

6. چراغ‌ها روشن نشوند:

رفع اینمشکل نسبتا ساده است و جزء شایع‌ترین مسائلی است که اکثر مردم در مورد هود آشپزخانه دارند که در هودهای ارزان قیمت نسبت به هودهای گران بیشتر دیده می‌شود. بیشتر مردم چراغ های هود خودرا همیشه روشن می‌گذارند، کاری که اصلا نباید انجام دهند. زیرا این عامل یکی از اصلی‌ترین دلیل خراب شدن لامپ ها است .

هنگامی که چراغها در سمت چپ قرار می‌گیرند می توانند اجزای پلاستیکی اطراف هود مانند گیرنده‌های لامپ و لوازم الکترونیکی را بیش از حد گرم کنند و موجب خسارت‌های زیادی شوند. رفع این مشکل بسیار آسان است. به یاد داشته باشید که وقتی از چراغ های هود استفاده نمی کنید آنهارا خاموش کنید.

7. هود هوای آشپزخانه را تهویه نمی‌کند:

این مسئله نیز یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در اکثر هودها پس از نصب آنها دیده می‌شود. اما به یاد داشته باشید که این مشکل بسیار گذراست و در مدت یک یا دو روز خود به خود حل خواهد شد و دیگر در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.

با این حال،اگر این مشکل بعد از چندین هفته استفاده از هود دوباره رخ بدهد، به این معنی است که فیلتر ها به خوبی تمیز نشده اند یا در لوله‌های تهویه مشکلی وجود دارد که نمی‌تواند هوا را به خوبی مکش کند و به بیرون بفرستد. تمیز کردن این اجزا در مدت زمان متناوب، از ایجاد این مشکل جلوگیری می‌کند.

لطفا توجه داشته باشید که موارد ذکر شده برای آشنایی بیشتر شما با روند کار هود آشپزخانه و شناخت عیب آن بیان شده است. برخی از مواردی که برای رفع مشکلات هودها اشاره شد میبایست توسط یک تکنسین مجرب انجام گیرد. به همین خاطر توصیه میکنیم که با نمایندگی‌های پس از فروش هود آشپزخانه خود تماس گرفته و از آنها کمک بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نمایندگی‌ها و خدمات پس از فروش اخوان نیز میتوانید با فروشگاه اخوان مارکت در تماس باشید تا هرچه بیشتر شما را یاری کنیم. 

منبع : نمایندگی اخوان

کلمات کلیدی : هودهود اخوانهود شرکت اخوانهود کم صدا اخوانهود جدید اخوانبهترین هود اخوان

نظرات بازدیدکنندگان