نحوه قطع جریان گاز در اجاق گاز مبله اخوان

نحوه قطع جریان گاز در اجاق گاز مبله اخوان

نحوه قطع جریان گاز در اجاق گاز مبله اخوان 

اجاق گاز مبله اخوان عموما از گاز طبیعی یا گاز شهری استفاده می‌کند و در مواردی گاز LPG نیز استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید گاز مستعد حریق و آتش‌سوزی است و اگر با دقت در این باره عمل نشود مسلما ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی در منزل شود. پس قبل از هر چیز باید بدانیم که اگر اتفاقی افتاد و مشکلی پیش‌ آمد چگونه آن را رفع و رجوع کنیم. برای این مورد بهتر است بدانیم از کدام قسمت باید جریان گاز را قطع کنیم و قبل از هر چیز باید بوی گاز و محل نشتی آن را تشخیص دهیم. در این مقاله نکات ایمنی لازم در حین بروز مشکل در سیستم گاز و نشتی گاز را جمع‌آوری کرده‌ایم تا در هنگام بروز مشکل به راحتی از پس حل آن بربیایید. 

بوی گاز

گاز طبیعی و پروپان مایع تقریبا بدون بو هستند. اما می‌توان در مواردی آن را تشخیص داد که تقریبا بویی مشابه تخم مرغ پخته با ذره‌ای تندی دارد. بوی گاز می‌تواند راهنمای خوبی باشد تا جای نشتی گاز را پیدا کنیم. در هر صورت به محض اینکه متوجه بوی گاز شدید باید سریعا اقدام کنید. بهتر است قبل از روشن کردن گاز همیشه سطح رویی آن را خوب بو بکشید و بعد از اطمینان آن را روشن کنید. قطع منبع گاز توسط شیر اصلی اولین و بهترین کاری است که در این مواقع می‌توانید انجام دهید.

یک هشدار مهم در مورد نشتی گاز

اگر بوی گاز در خانه شما بسیار قوی است بهترین کار این است که شیر کنتور اصلی گاز را ببندید و پنجره‌ها را باز بگذارید و خانه را ترک کنید و اگر احساس کردید که بو همچنان در حال زیاد شدن است بهتر است با آتش نشانی تماس بگیرید. اگر بو کم کم از بین می‌رود بهتر است قبل از باز کردن شیر فلکه اصلی گاز تمام ولوم‌های گاز و دستگاه‌های گازی خود نظیر آبگرمکن، فر گازی و مواردی از این دست را چک کنید و اگر باز باشند آن‌ها را ببندید. در غیر این صورت به پشتیبانی اداره گاز و در نهلایت پشتیبانی محصولات خود زنگ بزنید تا محل نشتی را پیدا کنند.

خطر حریق و انفجار را جدی بگیرید و هیچگاه به آسانی از کنار آن نگذرید. بهتر است تا زمانی که از رفع خطرات احتمالی مطمئن نشده‌اید هیچ وسیله‌ی گازی و یا برقی حرارتی را روشن نکنید. حتی یک نور کم لامپ هم می‌تواند باعث ایجاد انفجار و یا آتش سوزی شود. 

خرید اجاق گاز اخوان

نحوه قطع گاز در اجاق گاز مبله اخوان

اگر بوی نسبتا کم گاز را همیشه در کناره‌ها و اطراف اجاق گاز خود احساس می‌کنید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. پنجره‌ها را باز بگذارید تا فضای داخل آشپزخانه و کل خانه به نحوی تهویه شود. حتی الامکان از روش کردن هود در ابتدا خودداری کنید چرا که به دلیل حرارت چراغ‌های آن ممکن است خطر جرقه زدن وجود داشته باشد. بعد از اینکه هوای خانه با باز کردن پنجره‌ها عوض شد می‌توانید هود را روشن کنید.
  2. مطمئن شوید که تمام ولوم‌های اجاق گاز شما بسته هستند و مجددا همه‌ی آن‌‌ها را چک کنید. در بیشتر مواقع باز ماندن ولوم‌ها دلیل اصلی بوی گاز است. اگر تمام ولوم‌ها بسته اند پس به مرحله‌ی بعد بروید.
  3. اگر شیر فلکه‌ی مختص به قسمت اجاق گاز دارید و در سیستم لوله کشی شما این فلکه‌ها تعبیه شده‌اند می‌توانید آن‌ را قطع کنید، این شیرفلکه‌ها معمولا در قسمت کناری گاز قرار دارند.
  4. اما برای قطع کردن منبع گاز و اطلاع از محل نشتی بهتر است اجاق گاز را به جلو بکشید و تا بتوانید شیر فلکه‌ای که پشت آن واقع شده است را پیدا کنید. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید بهتر است مسیر لوله کشی را دنبال کنید و مسلما در قسمت اتصال لوله به اجاق گاز می‌توانید شیر اصلی گاز را پیدا کنید.
  5. اگر به هر دلیلی نتوانستید محل اصلی شیر گاز را پیدا کنید می‌توانید از دفترچه‌ی راهنمای آن استفاده کنید و یا کاتالوگ گاز مبله اخوان را نگاه کنید و در قسمت معرفی قسمت‌های مختلف آن محل شیر فلکه‌ی گاز را پیدا کنید.
  6. شیر را کاملا بچرخانید و ببندید معمولا در قسمت بالایی شیر علامت خاموش یا روشن شدن آن درج شده است.
  7. وقتی شیر گاز را کامل بستید می‌توانید با باز و بسته کردن ولوم‌ها از بسته شدن مسیر گاز اطمینان حاصل کنید.
  8. حالا می‌توانید با پشتیبانی اداره گاز و یا پشتیبانی وسایل گازی خود تماس بگیرید تا برای رفع مشکل نشتی گاز اقدام شود.

نکات مهم و ضروری

 تا جایی که امکان دارد مسیر خط لوله گاز را بررسی کنید و اتصالات را سفت کنید و یا اگر دریچه و یا سرشیر گاز مشکلی دارد آن را تعویض کنید. اگر در همان ابتدای کار به درستی آن را نصب کنید احتمال وقوع این مشکلات بسیار کمتر می‌شود.

بهتر است نصب وسایل گازسوز خود را به یک تکنسین بسپارید تا تمام مراحل و نکات ایمنی آن به دقت بررسی شوند و هر گونه مشکل در همان مراحل ابتدایی برطرف شود.

سعی کنید سطح اجاق گاز را همیشه تمیز نگه دارید چرا که وجود روغن و چربی روی سطح گاز می‌تواند باعث اشتعال‌زایی بیشتر شود. در نظر داشته باشید که هیچگاه از اجاق گاز برای گرم کردن آشپزخانه استفاده نکنید. این کار باعث جمع شدن کربن مونوکسید در محیط خانه می‌شود و احتمال خطر مسمومیت گازی را بالاتر می‌برد.

اجاق گاز فردار اخوان

 جمع بندی

خطر آتش‌سوزی و  انفجار را جدی بگیرید و اگر وسایل گازسوز در خانه دارید همیشه به امنیت آن توجه داشته باشید و نکات ایمنی را در مورد آن‌ها به طور کامل به کار ببندید. مخصوصا اگر اجاق گاز مبله دارید باید نشتی آن را جدی بگیرید و هر گاه بوی گاز را احساس کردید اقدامات لازم را برای عملکرد صحیح آن و رفع خطرات احتمالی انجام دهید. بهترین کار قطع شیر گاز متصل به گاز می‌باشد. تمام اجاق گازها یک شیر فلکه ی اصلی دارند که در قسمت پشتی آن تعبیه شده است و در هنگام بروز مشکل می‌توانید از این طریق جریان گاز را قطع کنید و مشکلات به وجود آمده را حل کنید.

نظرات بازدیدکنندگان