چگونه استیل اخوان را برق بیندازیم؟

چگونه استیل اخوان را برق بیندازیم؟

چگونه استیل اخوان را برق بیندازیم؟

استیل ضدخش مستعد لکه گرفتن و رنگ‌رفتگی و آب‌گرفتگی سطحی است و اگر می‌خواهید وسایل و لوازم آشپزخانه‌ی شما مثل روز اول بدرخشند باید روش‌هایی را برای لکه‌زدایی و برق ‌انداختن آن‌ها یاد بگیرید. باید بدانید از کدام شوینده‌ها استفاده کنید و چه پروسه‌ای را به کار ببندید تا راحت‌تر درخشش و برق را به استیل اخوان برگردانید. با این حال در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که چگونه با استفاده از شوینده‌های مطمئن خانگی این کار را انجام دهید.

برق انداختن استیل اخوان با سرکه

سرکه و مخصوصا سرکه سفید در اکثر خانه‌های ایرانی وجود دارد و احتمالا بدانید که این سرکه می‌تواند در برق انداختن و درخشان کردن استیل اخوان علی الخصوص سینک اخوان بسیار راهگشا است. قصد داریم طی 5 مرحله به شما آموزش دهیم که چگونه از سرکه برای برق انداختن استیل استفاده کنید.

سرکه را آماده کنید.

سرکه‌ی خالص عموما خاصیت اسیدی قدرتمندی دارد و بهتر از سایر انواع آن یعنی سرکه‌ی سیب و ... می‌تواند لکه زدایی کند. سرکه‌ی سفید روی استیل عملکرد مناسبی دارد و سرکه‌ی سیب هم بوی مطبوعی دارد، پیشنهاد می‌شود که از هر دو این سرکه‌ها استفاده کنید اما برای برق انداختن سرکه‌ی سفید به تنهایی کفایت می‌کند.

در برخی فروشگاه‌ها می‌توانید سرکه‌ی مخصوص شستشو نیز پیدا کنید که غلظت اسیدی آن به مراتب بیشتر است و در زمان کمتری عمل می‌کند. در هر صورت دو گزینه‌ی اصلی برای انتخاب سرکه دارید: اول سرکه سفید و دوم سرکه شستشو.

جهت مناسب را پیدا کنید.

اگر به سطح چوب دقت کرده باشید عموما جهت خاصی روی آن وجود دارد که حین شستشو نیز بهتر است در راستای همین جهت کار کنید. استیل ضدخش نیز دقیقا به همین شکل است. این جهت چندان معلوم نیست اما وجود دارد و باید آن را به استفاده از چند قطره آب پیدا کنید. مقداری آب روی استیل بپاشید و جهت حرکت آب را نگاه کنید و وقتی این راستا را پیدا کردید سعی کنید حین تمیزکاری با دستمال یا حوله مطابق با این راستا دستمال را حرکت دهید.

این کار باعث می‌شود رنگ و روی استیل شما حفظ شود و حالت درخشندگی آن از بین نرود، اگر به طور مداوم در خلاف جهت آن عمل کنید به تدریج فرم و شکل کلی استیل و رنگ و اصالت آن از بین می‌رود. هر چقدر هم که جنس استیل خوب باشد همچنان باید در شستشو و تمیزکاری آن این نکته را رعایت کنید.

سرکه را روی استیل بپاشید.

بهتر است سرکه را در داخل یک ظرف بریزید و یا اگر افشانه‌ی آب دارید داخل آن بریزید و روی سطح استیل بپاشید. سعی کنید سرکه به تمام قسمت‌های استیل برسد و تمام قسمت‌های آن را در بر بگیرد برای ظروف مانند قابلمه‌ها می‌توانید از یک دستمال پارچه‌ای مرطوب شده با سرکه نیز استفاده کنید.

اما برای سینک بهتر و درست‌تر آن است که سرکه را به صورت مایع روی آن بپاشید و مدتی به آن زمان بدهید تا خوب روی سطح آن بنشیند. این زمان می‌تواند بازه‌ی 3 الی 5 دقیقه‌‌ای باشد. به نظر می‌رسد نصف لیوان سرکه بتواند جوابگوی تمام قسمت‌‌های سینک باشد و برای ظروف کمتر از این مقدار هم کفایت می‌کند.

با یک دستمال نرم استیل را خشک کنید.

از یک دستمال کاغذی استفاده کنید و یا یک دستمال نرم که بتواند به راحتی هم استیل را خشک کند و هم حالت مناسبی به آن ببخشد. فراموش نکنید که حتما در جهتی که در مرحله 2 پیدا کردید این کار را انجام دهید. سعی کنید فشار زیادی وارد نکنید و با ملایمت با آن رفتار کنید. اگر لکه‌ و یا موارد مشابه آن روی سینک مشاهده کردید آن قسمت‌ها را بیشتر تمیز کنید تا هیچ اثری از لکه باقی نماند.

در خشک کردن دقت داشته باشید که هیچ قسمتی از استیل شما مرطوب باقی نماند چرا که با توجه به خاصیت اسیدی سرکه، اگر روی استیل باقی بماند در درازمدت باعث تخریب بدنه‌ی استیل می‌شود و استیل حالت جلایی و صیقلی خود را به طور کامل از دست می‌دهد. پس دقت داشته باشید که تمام شیارها و شکاف‌ها و قسمت‌های استیل و مخصوصا کناره‌ها را به طور کامل خشک کنید. تا اثری از سرکه و حتی بوی آن باقی نماند.

پیشنهاد می‌شود حتی الامکان از دستمال کاغذی استفاده نکنید چون تکه‌هایی از آن حین خیس شدن به بدنه‌ی استیل می‌چسبند و بهتر آن است که حتما از یک دستمال نرم استفاده کنید.

هوای آزاد و نور خورشید را فراموش نکنید.

بهتر است بعد از شستشو به مدت نیم ساعت پنجره را باز بگذارید تا هم هوای داخل آشپزخانه عوض شود و هم این هوای آزاد می‌تواند به راحتی باعث خشک شدن راحت استیل و رفع بوی آن شود، اگر امکان داشته باشد استیل را به مدت 5 الی 10 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید نیز قرار دهید تا به طور کامل میکروب زدایی شود. نور خورشید خاصیت میکروب‌زدایی قدرتمندی دارد و می‌توانید از این خاصیت به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

البته سعی کنید استیل را به مدت زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چون در درازمدت باعث رنگ و رو رفتگی آن می‌شود، در نهایت مجددا تمام قسمت‌های استیل را بررسی کنید تا هیچ اثری از رطوبت سرکه روی آن باقی نمانده باشد. حالا می‌توانید از سینک درخشان و براق خود، هود شیک و جذاب خود و ظروف و اجاق گاز استیل خود استفاده کنید و از درخشش آن لذت ببرید.

جمع بندی

برای درخشان کردن و برق انداختن تمیز کردن سینک  حتما نیازی نیست که از شوینده‌های گران‌قیمت و پولیش و ... استفاده کنید. می‌توانید به راحتی از سرکه سفید استفاده کنید و از خواص فوق‌العاده‌ی آن در برق انداختن بهره ببرید. اگر این کار را هر ماه یک بار و یا هر دو ماه انجام دهید مطمئن باشید استیل شما مثل روز اول خواهد درخشید.

در نظر داشته باشید که سرکه تنها یکی از راه‌های برق انداختن استیل می‌باشد و روغن زیتون و برخی اسپری‌های مخصوص نیز برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید با مطالعه‌ی این روش‌ها نیز کارایی خود را بالاتر ببرید و درخشندگی فوق‌العاده‌ای به آشپزخانه و لوازم و وسایل آشپزخانه‌ی خود ببخشید.

 

نظرات بازدیدکنندگان