چیدمان اصولی آشپزخانه

چیدمان اصولی آشپزخانه

چیدمان اصولی و سریع آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه دردسر بزرگی است. احتمالا فکر می‌کنید انقدرها هم سخت نیست. وسایل را می‌چینید و تمام. اما این صرفا ذهنیت شماست. اگر به خانه‌ی جدیدی نقل مکان کنید که مدل طراحی آشپزخانه‌اش متفاوت است و بزرگتر یا کوچکتر از آشپزخانه‌ی قبلی شما ‌باشد به دردسری که این کار دارد خواهید رسید.

دردسر از آنجایی شروع می‌شود که نمی‌دانید کدام وسایل آشپزخانه را کجا بگذارید؟ یخچال کجا باید قرار بگیرد؟ چرا جای دودکش هود در جایی قرار دارد که من دوست ندارم؟ چرا این آشپزخانه کوچک‌تر است؟ چرا ابعاد کابینت‌های من با این آشپزخانه همخوانی ندارد؟ و هزاران چرای دیگر که احتمالا پاسخی برای آن‌ها پیدا نمی‌کنید و سردرگم می‌شوید.

در این مقاله می‌خواهیم قدری از سردرگمی شما کم کنیم و با طرح چند دستورالعمل ساده به شما چینش راحت و اصولی آشپزخانه را یاد بدهیم. ممکن است شرایط شما به گونه‌ای باشد که این دستورالعمل‌ها چندان به درد شما نخورد اما همچنان خواندن آن خالی از لطف نیست و ایده‌های گوناگونی به شما می‌دهد.

جای سینک ظرفشویی در اشپزخانه

  1. با وسایل اصلی شروع کنید.

هر آشپزخانه‌ای یک سری وسایل اصلی دارد. سینک، اجاق گاز، یخچال، هود، فر و کابینت‌ها.

کار شما در ابتدای کار پیدا کردن جای مناسب برای این المان‌هاست. به نظر می‌رسد. بهتر است از هود شروع کنید. چرا که معمولا جای دودکشی که برای هود در نظر گرفته شده است مشخص است و می‌توانید هود را در آنجا نصب کنید.

بعد از نصب هود نوبت چیست؟ قطعا اجاق گاز اولویت بعدی می‌باشد. چرا که باید مستقیما زیر هود قرار بگیرد تا هود بتواند دود و بوی مربوط به غذاها را از آشپزخانه خارج کند.

حالا نوبت سینک است. اگر می‌بینید ممکن است سینک دوگانه شما شما مزاحم برخی عناصر دیگر آشپزخانه می‌باشد می‌توانید آن را عوض کنید و با خرید سینک اخوان تک‌گانه مشکل خود را حد کنید. خرید سینک ارزان قیمت تک‌گانه جای کمی در آشپزخانه اشغال می‌کند و کارکرد آن‌ هم با سینگ دوگانه چندان تفاوتی ندارد.

حالا نوبت یخچال است. باید برای یخچال جای مناسبی انتخاب کنید که هم دسترسی به سینک داشته باشد و هم تا حدی نزدیک اجاق گاز باشد. این کار باعث می‌شود عملکرد و سرعت کار شما در آشپزخانه بالا برود و دسترسی بالایی به سینک داشته باشید تا به راحتی مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و بشویید و نزدیکی آن به اجاق گاز هم باعث می‌شود پخت و پز به راحتی انجام بگیرد و همه‌ی وسایل دم دست شما باشند.

قدم بعدی نصب کابینت‌هاست. نصب کابینت‌ها می‌تواند از دو جنبه قابل بررسی باشد. خانه‌ای که خریداری می‌کنید عمدتا با کابینت به شما تحویل داده می‌شود و سینک آ‌ن هم نصب می‌باشد. پس از این جهت چندان نگرانی نخواهید داشت. اما در صورتی که بخواهید کابینت‌هایی با سبک و سلیقه‌ی خودتان نصب کنید بهتر است همان اندازه‌های کابینت‌های قبلی را در نظر بگیرید. کابینت‌های بالا دست معمولا در هر اندازه‌ای می‌توانند باشند. صرفا در نزدیکی یخچال و قسمت هود نمی‌توانند نصب شوند و از این بابت مشکلی ندارید. اما کابینت‌های پایین دست باید برنامه‌ریزی شده و دقیق، اندازه‌گیری، طراحی و نصب شوند.

بعد از نصب کابینت‌ها حالا نوبت فر است. خرید فر اخوان و نصب آن در دو حالت انجام‌پذیر است. در حالت اول می‌توانید فر را به صورت توکار نصب کنید. که در داخل کابینت‌ها و یا قسمت‌هایی از آشپزخانه که از قبل تعبیه شده‌اند قرار می‌گیرد. خرید فر اخوان به صورت مجزا و در حالتی غیر از توکار نیز امکان‌پذیر می‌باشد و  بهتر آن است که به نحوی آن را داخل کابینت‌ها  و یا کنار اجاق گاز نصب کنید.

طراحی اشپزخانه

  1. قفسه‌ها و کشوهای جداگانه را در محل مناسب قرار دهید.

قفسه‌ها و کشوها نیز باید در جایی قرار گیرند که دسترسی مناسبی داشته باشند. به طور مثال اگر کارد و چاقوی آشپزخانه در یک سمت باشد و سینک و پیشخوان که محل کار شماست در سمت دیگر باشد قاعدتا سرعت عمل شما گرفته می‌شود و نمی‌توانید بازده مناسبی داشته باشید. پس باید به محل قرار گیری کشوها و قفسه‌ها دقت کافی داشته باشید.

اما بهترین جا کدام قسمت آشپزخانه است؟ در این باره نمی‌توان نظر قطعی داد اما عموما قفسه‌ها در جایی از دیوار آشپزخانه نصب می‌شوند که جای کافی وجود داشته باشد. باید نسبت به آن تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را روی آن قرار دهید. کشوها هم که عمدتا برای نگهداری مواد غذایی و خشکبار‌ها و مواردی از این دست کاربرد دارند می‌توانند در نزدیکی اجاق گاز واقع شوند تا همیشه دم دست شما باشند. 

  1. لیوان‌ها و وسایل آشپزخانه را داخل کابینت‌ها بچینید.

باید بدانید که قابلمه‌ها را کجا باید قرار دهید. لیوان‌ها را کجا و قاشق و چنگال‌ها را کجا. به نظر می‌رسد این چیزها کاملا سلیقه‌ای باشد. یک نفر دوست دارد لیوان‌هایش را داخل کابینت قرار دهد و فرد دیگری دوست دارد لیوان‌ها را روی قفسه‌ها بچیند پس در این مورد زیاد حساسیت به خرج ندهید.

وسایل بزرگتر نظیر قابلمه‌ها را سعی کنید در کابینت‌های پایین‌دست قرار دهید چرا که هم نزدیک دست شما هستند و هم هنگام برداشتن‌ آن‌ها امکان افتادن آن‌ها کمتر است. برای چینی‌آلات هم پیشنهاد می‌شود در کابینت‌های پایین دست قرار دهید اما کابینت‌های بالا دست نیز هیچ مشکلی ندارند.

میز اشپزخانه

  1. کمی وسایل تزئینی اضافه کنید.

وسایل تزئینی روح آشپزخانه‌اند. ما ایرانی‌ها به قول معروف عاشق زلم‌زیمبو و وسایل تزئینی و بشقاب‌های قدیمی هستیم و آشپزخانه‌ی ایرانی‌ها پر از گلدان و موارد مشابه است. پس بهتر است در  این قدم جایی برای گلدان‌ها و وسایل تزئینی خود پیدا کنید.

بهتر است گل‌های طبیعی را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید تا نور طبیعی هم بگیرند. بشقاب‌های قدیمی را بهتر است روی قفسه‌ها بچینید و مجسمه‌ها و کالاهای کوچک و بدلیجات را روی بخش مرکزی پیشخوان و یا روی اپن آشپزخانه بچینید.

  1. جاهای خالی را پر کنید.

حالا که آشپزخانه‌ی شما پر شده است خواهید دید که هنوز جاهای خالی زیادی دارید و وسایلی مانند آبمیوه‌گیری و چرخ‌گوشت و قهوه‌ساز و سماور و ... مانده‌اند. خب جاهای خالی برای این کار بسیار مناسبند کافیست کابینت‌هایی در آن ابعاد در آنجا قرار دهید این وسایل را روی آن بگذارید. اگر جای خالی زیادی دارید می‌توانید با خرید سینک ارزان قیمت به عنوان سینک دوم هم به نحوی آنجا را پر کنید.

نمایندگی اخوان

نظرات بازدیدکنندگان