کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

درخشش مس در آشپزخانه

فلز مس از گذشته تا کنون جزو عناصر اصلی در آشپزخانه بوده است و تقریبا برای تمام قسمت های خانه می توان از آن استفاده کرد. معمولا استفاده از آن در آشپزخانه یک زیبایی طبیعی را به آشپزخانه هدیه می دهد و کانون توجه و دید واقع می شود. از فلز مس می توان در قابلمه ها و ماهیتابه ها گرفته تا اجاق و انواع سینک اخوان و ... استفاده کرد و آشپزخانه ای درخشان تر و زیباتر از همیشه داشته باشیم. در ادامه چند دلیل برتری وسایل آشپزخانه  مسی نسبت به بقیه آورده شده است. سپس موارد استفاده ی مس در آشپزخانه با ذکر چند مثال توضیح داده شده است.

حالت های مختلف مس

یکی از قابلیت های مهم مس توانایی تغییر شکل در تمام حالت ها و رنگ ها می باشد. از این رو هم برای آشپزخانه های سنتی و هم آشپزخانه های مدرن یک گزینه ی مناسب می باشد. فلز مس در آشپزخانه به دلیل شکل و رنگ های مختلفش یک انعکاس خیره کننده به قسمت های مختلف آشپزخانه می بخشد و استفاده از مس واکس زده شده براق بودن آشپزخانه را به تمام ویژگی های طبیعی آن اضافه می کند.

قابلیت چکش خواری و انعطاف بالای فلز مس باعث شده است تا وسایل آشپزخانه ی مسی در شکل ها و اندازه ها و ضخامت های مختلف در بازار وجود داشته باشد. مس مانند هر فلز دیگری در آشپزخانه های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و حس و حال متفاوت تری نسبت به فلزهای دیگر نظیر فولاد ضدخش دارد. علی الخصوص نوع واکس  زده شده  ی آن در کنار کابینت های مشکی یک نمای زیبا به آشپزخانه می بخشد.

سازگاری با لوازم آشپزخانه

شاید برخی فکر کنند که فلز مس پس از مدتی نمی تواند چندان با وسایل آشپزخانه ی مدرن و آشپزخانه های متفاوت امروزی سازگار باشد. در حالی که اشتباه است. فلز مس با زیبایی طبیعی و ویژگی های خاصش در هر صورتی می تواند در طراحی بسیار کارساز باشد و احساس متفاوتی را به آشپزخانه ببخشد. زمانی این طرز تفکر در مورد چوب هم وجود داشت و در حال حاضر می بینیم که در آشپزخانه های مدرن هم از چوب استفاده می شود.

وسایل آشپزخانه مسی دوام و زیبایی منحصر به فردی دارند و معمولا کارخانه های مختلف تولیدی از رنگ   و شکل های مختلف آن برای تولید آن ها استفاده می کنند که خود این موضوع در تنوع رنگ  و شکل  و حالت های آن ها بسیار تاثیر دارد. اجتماع سه شاخصه ی دوام، زیبایی و تنوع باعث شده است که فلز مس در گستره ی وسیعی از آشپزخانه ها استفاده شود و خرید لوازم آشپزخانه مسی بیشتر از گذشته رواج داشته باشد.

لحن و احساس گرم مس و ظرافت های ساختاری و دیداری آن باعث شده است تا جلوه های بصری متفاوت در آشپزخانه به چشم آیند. از طرفی مس هم با فلزات دیگر و هم با چوب رابطه ی خوبی دارد و از این نظر سازگاری خوبی با تمام لوازم آشپزخانه دارد. سازگاری با رنگ های روشن و تیره نیز از ویژگی های جالب فلز مس می باشد و می تواند با سرامیک ها و یا رنگ کابینت های شما همخوانی خوبی داشته باشد.

زیبایی طبیعی

طراحان آشپزخانه معمولا در طراحی از عناصری استفاده می کنند که تاثیرگذاری آن مدت زیادی دوام داشته باشد و به قول معروف زود تکراری نشود. یکی از این عناصر اضافه کردن زیبایی طبیعی به محیط می باشد. فلز مس به دلیل انعطاف پذیری و انعکاس و درخشندگی ویژه ی آن یک حس زیبایی طبیعی را در سراسر آشپزخانه ایجاد می کند.

هیچ ماده ای زیباتر از نوع خالص، خام و طبیعی آن نیست و فلز مس حتی بدون واکس و براق کننده نیز همچنان زنده و پویا می باشد و زیبایی آن متفاوت با زیبایی صنعتی موجود در سایر فلزات می باشد. تقریبا تمام طراحان بر زیبایی طبیعی مس در آشپزخانه اتفاق نظر دارند.

زیبایی بیشتر در گذر زمان

فلزاتی نظیر فولاد و وسایل آشپزخانه ی چوبی پس از مدتی یا خراب می شوند و یا رنگ و روی خود را از دست می دهند اما فلز مس اینگونه نیست. وسایل آشپزخانه  مسی در گذر زمان زیباتر و زیباتر می شوند و حتی ذره ای از درخشندگی و براق بودن آن ها کم نمی شود. جالب تر این است که بدانید فلز مس بسیار فلز واکنش دهنده ای است و به قول معروف بسیار زود زنگ می زند.

نکته ی اساسی این است که در واکنش فلز با اکسیژن که اصطلاحا زنگ زدن نامیده می شود لوازم آشپزخانه مسی با یک لایه ی صیقلی فشرده در سطح از این واکنش جلوگیری می کنند و پس از گذر زمان هر بار این لایه کوچک تر می شود و رنگ آن نیز متعاقبا تغییر می کند ولی هربار این لایه تا حد زیادی ترمیم می شود و می توانید مدت زیادی از این وسایل مسی استفاده کنید.

ساختار زیبا

فلز مس تنها ظاهر زیبایی ندارد بلکه از درون نیز بسیار محکم و قوی می باشد و می توان در انواع وسایل آشپزخانه از آن استفاده کرد. انتخاب بهترین سینک های محکم و قوی، اجاق گازهایی با توان انتقال حرارت بالا،  شیرهای آب با قابلیت ضد زنگ و بسیاری دیگر از کارکردهای فلز مس به دلیل ساختار آن می باشد.

یکی از ویژگی های اصلی مس خاصیت ضد میکروبی آن است که فلز مس را تبدیل به یک انتخاب بسیار عالی برای شیر آب و سینک آشپزخانه تبدیل کرده است. باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها زمان زیادی نمی توانند بر روی فلز مس دوام بیاورند و نابود می شوند. خرید وسایل آشپزخانه مسی می تواند انتخاب به مراتب بهتر و سالم تری از فولاد ضدخش باشد.

تمیز کردن مس نیز بسیار راحت تر از تمیز کردن وسایل فلزی دیگر است. به دلیل اصطکاک نسبتا بیشتر مس نسبت به بقیه تمیز کردن آن خیلی راحت تر صورت می گیرد و جالب این است که با هر بار تمیز کردن درخشندگی آن مجددا به حالت اصلی آن برمی گردد و امکان تغییر رنگ آن نیز بسیار کم است.

برخی از موارد استفاده مس در آشپزخانه

 - سینک ها: سینک های مسی در طرح ها و اندازه های مختلف وجود دارند که به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و ضدباکتری مس یک انتخاب فوق العاده برای آشپزخانه محسوب می شود. از طرفی تمیز کردن آن نیز بسیار راحت تر می باشد.

 - روی اجاق گاز: قابلیت رسانایی بالای فلز مس باعث می شود تا انتقال گرما بسیار بهتر صورت بگیرد و نقطه ی ذوب بالای آن نیز فلز مس را به یکی از گزینه های استفاده بر روی اجاق گاز اخوان تبدیل کرده است.

 - شیر آب: شیر آب های مدرن با ظاهر مسی در آشپزخانه می توانند گزینه ی مناسبی باشند هرچند در حال حاضر بیشتر این شیرها از برنج ساخته می شوند و تنها پوششی از مس دارند.

 - میز غذاخوری: یک پوشش مسی بر روی میز آشپزخانه به دلیل بهداشتی بودن آن و همچنین ظاهر زیبای آن حالتی بسیار خوشایند را در هنگام غذا خوردن می تواند به وجود بیاورد.

 - قابلمه ها  و ظروف: ظروف مسی نیز از گذشته تا الان در آشپزخانه ها استفاده می شود و می توانید ست آن ها را در آشپزخانه ی خود استفاده کنید.

نظرات بازدیدکنندگان