اجاق گازی یا اجاق برقی

اجاق گازی یا اجاق برقی

مزایا و معایب اجاق‌های گازی و اجاق‌های برقی

 

اجاق گاز یکی از مهمترین وسیله‌های موجود در هر آشپزخانه‌ای است که شما هر وعده‌ی غذایی خود را با کمک آن تهیه میکنید و در جشن‌ها و مهمانی‌ها هنر آشپزی خود را به نمایش می‌گذارید. امروزه اجاق‌ها در مدل‌های گازی و برقی به روانه بازار میشوند و ممکن استانتخاب یک مدل برای خرید، کمی سخت و دشوار باشد. هر دو اجاق برقی و گازی مزایا و معایبی دارند که انتخاب نهایی به نحوه ی استفاده شما از اجاق بستگی دارد.

هزینه یک مسئله بسیار جدی برای کسانی است که قصد خرید لوازم آشپزخانه را دارند. معمولا مدل‌های الکتریکی ارزان‌تر ساخته می شوند به همین منظور ارزان‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اما مدل‌هایی که گازی هستند هزینه‌ی بیشتری را میطلبند. به ویژه زمانی که خانه‌ی شما لوله کشی گاز نداشته باشد که درنتیجه هزینه لوله کشی را نیز باید به آن اضافه کنید.

اجازه دهید ایمنی یک اجاق گازی را در مقایسه با یک اجاق الکتریکی بررسی کنیم. البته باید به این نکته توجه داشت که هر دو آنها دارای خطراتی هستند. اجاق های الکتریکی بخاطر اینکه با برق کار میکنند، در مقابل خطرات نشتی گاز شما را ایمن میسازند. اگر شعله‌ای باز بماند قطعا ممکن است چیزی را بسوزاند. به همین خاطر با چشمی غیر مسلح میتوانید متوجه شوید که اجاق الکتریکی شما داغ است یا خیر، و به راحتی از برخورد با آن اجتناب کنید. در این صورت چیزی به طور عمد یا تصادفی نخواهد سوخت.

عوامل متعدد دیگری نیز هستند که باید در کنار ایمنی و هزینه به آن ها توجه ویژه‌ای داشت. معایب و مزایای زیر را بطور کامل مطالعه کنید تا بدانید کدام نوع اجاق گاز مناسب مصرف شما در آشپزخانه خواهد خورد.

 

اجاق برقی

اجاق گازبرقی

- مزایای این مدل از اجاق:

 1. سهولت در تمیز کردن: اجاق‌های مسطح و صاف الکتریکی ساده ترین نوع اجاق‌ها هستند که به راحتی تمیز می‌شوند. با این حال اجاق های دارای عایق فنری نیز برای تمیز کردن دشواری آنچنان خاصی ندارند. چون به راحتی می توانید عایق را جدا کرده و سطح اجاق را تمیز کنید.
 2. سطح هموار: قابلمه و تابه های شما بر روی اجاق برقی با سطح صاف پایداری بیشتری نسبت به اجاق الکتریکی با المنت فنری دارند. همچنین اجاق های دارای عایق فنری پایداری بیشتری نسبت به میله‌ای‌ها دارند. یکی دیگر از مزایای اجاق‌های دارای سطح صاف این است که می‌توانید هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، وسایل اضافی خود را بر روی آن قرار دهید که به عنوان یک فضای خالی به درد شما می خورد. همچنین باعث می‌شود روغن در یک طرف تابه جمع نشود و در همه جای ظرف شما پخش شود.
 3. اشتعال: برای روشن کردن مشعل اجاق، به راحتی می‌توانید دکمه کنترل را بچرخانید و آن را روشن کنید. عایق به سرعت گرم شده و شعله روشن می‌شود. اجاق‌های الکتریکی بهتر از اجاق های گازی گرم شده و وسیله ی شما را گرم می کند.
 4. امکانات دیگر:اجاق‌های الکتریکی با امکانات بیشتری نسبت به مدل‌های گازی خود ظاهر می‌شوند. این امکانات عبارتند از: هواکش، سرخ کن ویژه و ... . بعضی از مدل ها نیز دارای عایق پنجم به منظور گرم نگه داشتن غذا هستند.
 5. توزیع حرارت: گرما در یک اجاق الکتریکی خشک‌تر و به طور یکنواخت‌تر نسبت به یک اجاق گاز توزیع می‌شود که برای پخت و پز انواع غذاها بهتر است.

 

معایب موجود در اجاقگازهای برقی

 1. منبع انرژی: اگر منبع انرژی قطع شود، پختن غذا دیگر امکان پذیر نخواهد بود.
 2. طول عمر: اگر جسم سنگینی بر روی اجاق‌های سرامیکی بیفتد و یا آب سرد را بر روی اجاق گرم بریزید ممکن است اجاق شما خراب شود. همچنین قابلمه‌های آهنی سنگین که در تمام آشپزخانه‌ها یافت میشوند می‌توانند سطح براق اجاق را خراشیده و یا دچار تورفتگی و … کنند.

 

اجاق گاز اخوان

اجاق گازی 

- مزایای موجود در اجاق‌های گازی

 1. به سرعت گرم میشوند: شعله در یک اجاق گازی، بلافاصله روشن می‌شود، حرارت فوری می‌دهد و همچنین می توانید درجه گرما را با دقت کنترل کنید. هنگامی که شعله را خاموش می کنید، قطعات به سرعت خنک می شوند و این عامل از سوختن غذای شما جلوگیری می کند.
 2. منبع سوخت: منبع سوخت اجاق های گازی، گاز طبیعی یا پروپان است که هر دو ارزان اند و به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند و معمولا در کشور ایران این نوع منبع سوخت دچار قطعی نمی‌شود. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از اجاق های گازی به جای برقی در هزینه‌های خود نیز صرفه جویی کنید.
 3. دمایی که غذا در آن سرخ میشود: اگر دوست دارید غذایتان را سرخ کنید، اجاق‌های گازی نابرابری جذابی به غذای شما خواهد داد. مانند سیب زمینی یا پنیر موجود در سوپ پیاز.

 

- معایب موجود در اجاقهای گازی

 1. توزیع حرارت: دما در قسمت بالایی اجاق گاز شما بسیار بیشتر از نقاط دیگر است. بنابراین باید دقت کنید که هنگام پخت و پز، ظرف را دور از منطقه‌ی داغ قرار داده و به طور مداوم آن را به هم بزنید و یا ظرف را بچرخانید. سرخ شدن به گرمای خشک نیاز دارد که اجاق‌های گازی از این ویژگی محرومند و گرمای رطوبت‌دار را به غذا منتقل می‌کنند.
 2. پایداری شعله: اگر یک پنجره‌ای در نزدیکی اجاق گاز خود دارید که در زمان پخت و پز آن را باز میکنیدباید دقت داشته باشید که باد شعله‌ی گاز را کاهش ندهد یا خاموش نکند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هنگام پخت غذاهایی که بوی بسیار زیادی دارند نیز به باز بودن پنجره نیاز دارید، اما برای ثابت نگهداشتن شعله‌ی گاز میتوانید از یک هود اخوان برای اینکار استفاده کنید.
 3. نظافت بسیار دشوار: برای تمیز کردن اجاق گاز خود نیاز دارید که میله‌های آهنی را از روی آن بردارید. هر مشعل دارای اجزای متحرک است که می‌تواند به صورت تصادفی از جای خود خارج شود و در نهایت زمانی که آنها را بر روی اجاقتان قرار میدهید ممکن است شعله‌های ناهماهنگ ایجاد کنند.

 

برای مشاهده محصولات و خرید اجاق‌گاز اخوان میتوانید از فروشگاه اخوان مارکت دیدن کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص محصولات با کارشناسان فروش اخوان تماس بگیرید. منتظر شما هستیم . 

منبع : نمایندگی اخوان 

کلمات کلیدی : گاز اخوان - اجاق گاز اخوانگاز رومیزی اخوانگاز صفحه ای اخوان - فر گاز اخوان

نظرات بازدیدکنندگان