انتخاب بهترین اجاق گاز رومیزی

انتخاب بهترین اجاق گاز رومیزی

چگونه  اجاق مناسبی انتخاب کنیم

راهنمای ما برای خرید اجاق، همه آنچه را که نیاز است شما در هنگام خرید یک اجاق (گازی، برقی، القایی یا سرامیکی) بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

گازی، برقی، القایی، سرامیکی ... چه تفاوتی بین آنها وجود دارد و هریک چگونه بر عملکرد پخت و پز و کارایی مصرف سوخت تاثیر می‌گذارد؟ به چه تابه‌ای نیاز خواهید داشت؟ ما جواب‌ تمام این سؤالات را می‌دانیم. فارغ از این‌که آیا شما طرفدار بخارپز کردن، نیم‌جوش کردن، پختن در یک صفحه آهنی تخت و سنگین، و یا سرخ کردن هستید، یک اجاق برای شما وجود دارد.

آغاز کردن 

با چنین استفاده مکرری، اجاق یک قطعه مهم از تجهیزات آشپزخانه است و شما نیاز خواهید داشت زمانی را صرف فکر کردن در مورد مناسب‌ترین محل برای نصب آن - نه لزوما در بالای فر- کنید.

جایی که می‌خواهید اجاق خود را قرار دهید ممکن است به خوبی تعیین کننده این مطلب باشد که کدام نوع از اجاق را خریداری کنید. اگر یک اجاق گازی - محبوب‌ترین نوع اجاق در فروش - را بخواهید، باید اطمینان حاصل کنید در جایی که قرار است اجاق گذاشته شود، یک منبع گاز دارید و اگر قصد دارید آن را در یک جزیره مرکزی قرار دهید، عرضه گاز گران تمام خواهد شد. برخی از ساختارهای جدید اصلا به گاز متصل نیستند.

اجاق‌های توکار معمولا 60 سانتیمتر عرض داشته و به طور سنتی دارای چهار شعله هستند. ابعاد شکافی که اجاق در آن قرار می‌گیرد، کوچکتر از خود اجاق است، زیرا اجاق همپوشانی داشته و بر روی سطح کار قرار می‌گیرد.

شما همچنین می‌توانید تعدادی از اجاق‌ها با پهنای 70 سانتی‌متری و با شعله‌های اضافی را مشاهده کنید که هنوز هم می‌تواند در مکان تعبیه شده برای اجاق 60 سانتی‌متریبا هم‌پوشانی سطح کار قرار گیرد. اگر فضا دارید، مدل‌های80 سانتی‌متریو 90 سانتی‌متری نیز وجود دارند.

رایج‌ترین پیکربندی اجاق، یک شعله بزرگ، دو شعله متوسط و یک شعله ملایم است، اما شما همچنین می‌توانید اجاق‌های دومینو با ظاهر مستطیل شکل متمایز را خریداری کنید، که به شما اجازه می‌دهند شعله‌ها را برای تطابق با نیازهای خود ترکیب کنید. شما همچنین می‌توانید یک دومینو را در کنار اجاق استاندارد خود، مانند یک شعله ووک، اضافه کنید.

گاز صفحه ای اخوان

گزینه‌هااجاق گازی

گاز هنوز هم محبوب‌ترین انتخاب برای آشپزهای خانگی است، کسانی که واقعیت‌هایی نظیر اینکه گرما قابل مشاهده است، کنترل آن آسان است، سریع و پاسخگو بوده و می‌تواند با انواع ظروف مورد استفاده قرار گیرد، را می‌پسندند. اکثر اجاق‌های گازی به جای فندک دکمه‌ای، برق دارند که با چرخش کلید جرقه می‌زند و نیازی نیست دکمه فندک را فشار داده و آن را در حالی‌که کلید را می‌چرخانید نگه دارید. قطعات اجاق‌های گازی برای تمیز کردن آسان‌تر، می‌توانند جدا شوند، اما هنوز هم حفظ ظاهر آنها در بهترین حالت می‌تواند وقت‌گیر باشد. به سراغ یک اجاق با انواع شعله‌ها که برای انواع مختلف پخت و پز مناسب هستند، بروید. اگر اغلب از یک ووک استفاده می‌کنید، یک اجاق گازی یک انتخاب خوب است، خصوصا یک اجاق گاز با یک شعله قدرتمند ووک. نیاز است اجاق شما توسط یک مهندس ایمنی گاز به صورت حرفه‌ای نصب شود.

اجاق گاز شیشه‌ای

اگر شما از طرفداران گاز هستید اما از آشفتگی و به هم ریختگی که پاک کردنشان از اجاق‌های گازی سنتی دشوارتر است خسته شده‌اید، این گزینه می‌تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد. شعله‌های گاز بر روی شیشه سرامیکی نصب می‌شوند که این امر تمیز کردن سطح را بسیار ساده‌تر می‌کند. اما شیشه اثر انگشت و چربی را نشان می‌دهد و تمیز کردن شعله‌ها هنوز هم می‌تواند ناخوشایند باشد. شعله‌ها به سرعت اجاق برقی شیشه‌ای سرامیکی گرم نمی‌شوند، اما شما می‌توانید حرارت دقیق و کنترل یک اجاق گازی معمولی را دریافت کنید.

اجاق‌های القایی

اجاق‌های القایی به‌طور مستقیم از طریق یک سیم‌پیچ مسی مارپیچی در زیر سطح شیشه‌ای، که انرژی را به‌طور مستقیم به تابه انتقال می‌دهد، تابه را گرم می‌کنند. سیم‌پیچ تا زمانی که تابه مغناطیسی آهنی بر روی آن قرار نگیرد، فعال نمی‌شود، به همین دلیل لازم نیست خود شیشه برای پخت و پز گرم شود. هنگامی‌که تابه برداشته می‌شود، اجاق سرد می‌شود، در نتیجه خطر سوختگی را کاهش می‌دهد. اجاق‌های القایی به طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند، زیرا استفاده از آنها آسان بوده، بسیار پاسخگو هستند، از نظر مصرف انرژی بسیار کارا هستند و تمیز کردن آنها ساده است.

توجه: در صورتی که دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب برای شما نصب شده است، ممکن است نیاز به بررسی داشته باشید که آیا استفاده از این نوع اجاق به خاطر استفاده از میدان قدرتمند الکترومغناطیسی، یک ایده مناسب برای شما هست یا خیر. شما همچنین ممکن است نیاز به دور انداختن برخی از تابه‌های قدیمی مورد علاقه و سرمایه‌گذاری بر روی تابه‌های جدید مبتنی بر مغناطیس، برای استفاده از اجاق خود داشته باشید.

گاز رومیزی اخوان

چگونه بین اجاق گازی، القایی یا الکتریکی یکی را انتخاب کنیم

بازسازی مدل آشپزخانه به معنای تصمیم‌گیری‌های زیادی است، اما تعداد کمی از آنها برای آشپزی شما همچون نوع اجاق مورد نظر (یا محدوده) با اهمیت هستند. در اینجا مقدمه‌ای برای این سه گزینه وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا موردی را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید.

برای سال‌ها همیشه انتخاب بین گاز یا برق بوده است، و اگر شما خط گاز در آشپزخانه نداشتید، انتخاب برای شما مشخص بود. اجاق‌های القایی، که سال‌های زیادی در اروپا محبوب بودند، در حال حاضر در آمریکا جای پای خود را یافته و تبدیل به یک گزینه سوم جذاب شده‌اند.

اجاق‌های گازی به شما حرارت فوری تحویل می‌دهند

اجاق‌های گازی یک راه حل پخت و پز معقول هستند. بزرگترین مزیت آنها حرارت فوری است. هیچ انتظاری برای گرم شدن عنصر گرمایی وجود ندارد، فقط آن را روشن کرده و در مدت چند دقیقه ظرف شما گرم خواهد شد. همین امر برای بالا بردن یا کاهش درجه حرارت نیز صادق است- به صورت فوری اتفاق می‌افتد- که به معنی کنترل دقیق‌تر است.

شما می‌توانید گاز را در هر نوع ظروف از جمله چدن، فولاد ضد زنگ و ووک استفاده کنید. هر خانه یا آپارتمانی خط گاز در آشپزخانه ندارد و داشتن این خط می‌تواند گران باشد، اما در کل، استفاده از اجاق‌های گازی نسبتا ارزان قیمت است. همچنین لازم به ذکر است که اجاق‌های گازی بیشتر مستعد احتراق و آتش سوزی هستند.

اجاق‌های القایی فوق‌العاده آسان و کارا هستند

اجاق‌های القایی یکی از محبوب‌ترین لوازم آشپزخانه در چند سال گذشته (همراه با یخچال‌های درب فرانسوی) هستند. اجاق‌های القایی از الکترومغناطیس برای پخت غذا استفاده می‌کنند.

در زیر هر منطقه پخت و پز، یک سیم‌پیچ فلزی وجود دارد. هنگامی‌که برق روشن می‌شود، یک جریان متناوب از طریق سیم‌پیچ جریان می‌یابد و یک میدان مغناطیسی نامرئی تولید می‌کند. در صورتی‌که هیچ ظرفی روی منطقه پخت وجود نداشته باشد، گرمایی تولید نمی‌شود، و این امر سبب می‌شود لمس کردن آن ایمن باشد.

هنگامی‌که یک تابه حاوی آهن (چدن، فلز سیاه و یا فولاد ضد زنگ با پایه مغناطیسی) در منطقه قرار می‌گیرد، میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیم‌پیچ به داخل آهن نفوذ می‌کند و جریان الکتریکی را درون ظرف القا کرده و آن را به یک دستگاه تولید گرما تبدیل می‌کند.

اجاق‌های القایی بسیار کارا هستند، زیرا هیچ اتلاف انرژی گرمایی ندارند و ظرف‌ها به سرعت گرم می‌شوند. تمیز کردن سطح اجاق القایی آسان است، زیرا فقط یک سطح صاف است و چون هیچ گرمایی توسط سطح تولید نمی‌شود، غذا خشک نشده و می‌تواند پاک شود.

سایر چیزهایی که باید قبل از خرید در مورد آنها فکر کنید

 از دوستان و خانواده خود که نوع مشابهی از اجاق را دارند، در مورد نوع اجاق مورد استفاده مشورت بخواهید. دوستی را بیابید که از یک تکنولوژی اجاقی که پیش از این هرگز استفاده نکرده‌اید، مانند القایی، استفاده می‌کند و با آن یک غذا آماده کنید.

آیا تابه‌های شما با یک اجاق القایی سازگار هستند؟ اگر نه، آیا شما بودجه برای خرید قابلمه و تابه‌های جدید دارید؟ چیزهای دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. و اگر شما یک خط گاز را در آشپزخانه خود نداشته باشید، باید در مورد هزینه آن پرس و جو کرده و آن را به بودجه کلی مورد نیاز خود اضافه کنید.

 

 منبع : نمایندگی اخوان 

 کلمات کلیدی : انتخاب گاز اخوان - بهترین گاز اخوان - گاز رومیزی اخوان - گاز صفحه ایی اخوان

نظرات بازدیدکنندگان