انواع مختلف گازهای رومیزی

انواع مختلف گازهای رومیزی

انواع مختلف گازهای رومیزی

همانطور که میدانید امروزه به دلیل کوچک‌تر شدن فضای داخلی منازل و به دنبال آن آشپزخانه‌ها، استفاده از لوازمی که فضای کمتری را اشغال میکنند در اولویت قرار دارد. فارق از یخچال و ماشین‌های ظرفشویی و لباس‌شویی، سینک ظرفشویی میتوان گفت یکی از این لوازم مدرن و کمجا اجاق گاز آشپزخانه است. استفاده از اجاق های بزرگ معمولی و ساده رفته رفته جای خود را به گازهای رومیزی داده است. زیرا گازهای رومیزی علیرغم زیبایی خاصی که به آشپزخانه ما ایرانیان میدهند، فضای بسیار کمتری نیز اشغال میکنند.

گازهای رومیزی با اندازه‌ای کوچکی که دارند میتوانند در قسمت های مختلف آشپزخانه قرار داده شوند. این اجاق ها بر اساس گازی یا برقی بودن آنها، ویژگی های ظاهری و نوع سیستم تهویه در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار میگیرند. در

1- اجاق های گازی

انواع اجاق گاز

این نوع گازهای رومیزی با استفاده از گاز طبیعی یا همان پروپان کار میکنند. معمولا آشپزهای ماهر ترجیح میدهند از انواع گازی گازهای رومیزی استفاده کنند زیرا به راحتی میتوانند اندازه شعله را ببینند و آن را تنظیم و کنترل کنند. اگرچه چنین ویژگی ای از نظر آشپز ها حائز اهمیت است اما بر خلاف انواع جدید گازهای رومیزی،  تمیز کردن اجاق های گازی بسیار سخت تر است. همانطور که میدانید امروزه دیگر کسی حوصله و زمان نظافت آشپزخانه بویژه اجاق گاز خود را ندارد. بنابراین هرچه زمان کمتری در آشپزخانه صرف شود، مناسب‌تر است.

2- اجاق های برقی

اجاق گاز برقی

این نوع گازهای رومیزی با نیروی برق کار میکنند و در مقایسه با انواع گازسوز، با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند. میتوان دمای اجاق های برقی را در مقایسه با اجاق های گازی در سطوح پایین تری نگه داشت. انواع مختلف گازهای رومیزی که با برق کار میکنند را میتوان در دو مدل با شعله های پیچکی یا صفحه‌ی شیشه ای تهیه کرد. نکته قابل توجه اینجاست که چون شعله‌ی اجاق های برقی قابل تنظیم نیست و فرآیند سرد یا گرم شدن صفحه آن به آرامی صورت میگیرد به همین دلیل بهتر است از اجاق هایی با صفحه های پهن استفاده کرد.

3- اجاق گازهای اینداکشن (القایی)

گاز رومیزی

به جرات میتوان گفت یکی از مدرن‌ترین ابزار پخت و پز هزاره‌ی سوم همین نوع اجاق گاز است. این نوع گازهای رومیزی با برق کار میکنند و صفحه‌ی کاملا صاف و یکسانی دارند، اما برخلاف اجاق های برقی استاندارد، این محصولات از آهنرباهای الکتریکی برای ایجاد گرما و در نتیجه پخت و پز استفاده میکنند. آهنرباهای الکتریکی در زیر صفحه‌ی پخت تعبیه میشوند و هنگام عبور جریان برق از آن، مقاومت ایجاد میکنند. این مقاومت باعث گرم شدن آهنرباهای الکتریکی که زیر صفحه پخت قرار دارند، میشود. صفحه‌ی اجاق گاز اینداکشن در طول پخت و پز و روشن بودن اجاق، سرد باقی میماند. استفاده از اجاق های غیر آهنربایی میتواند باعث هدر رفتن انرژی بشود، زیرا هیچ عاملی که سبب انتقال گرما میشود در آن ها وجود ندارد. ناگفته نماند که اجاق‌های القایی نسبت به سایر انواع اجاق ها قیمت بالاتری دارند و برای پخت سریعتر و راحتتر باید صفحه های بزرگی داشته باشند اما از نظر مصرف انرژی (گاز یا برق) ، بهترین نوع گازهای رومیزی هستند و آسیب رسانی کمتری به محیط زیست دارند.

4- اجاق های دارای هود

اجاق گاز ایستاده

بیشتر گازهای رومیزی دارای هودهایی هستند که در بالای آنها نصب میشوند و بو و دود ایجاد شده در فرآیند پخت و پز را به درون خود فرو برده و از فضای آشپزخانه خارج میکنند. اگرچه این نوع گازهای رومیزی به فضای بیشتری برای نصب نیاز دارند اما باعث تهویه مطبوع در فضای آشپزخانه میشوند. به راحتی میتوانید گاز رومیزی آشپزخانه خود را با یکی از هودهای کاملا پیشرفته اخوان ست کنید تا نیاز شما برای مکش بو، دود و حتی چربی‌های معلق در هوا بصورت تمام و کمال برطرف کند. برای انتخای یک هود مناسب و کارآمد میتوانید از صفحه‌ی هود‌های اخوان دیدن فرمایید.

5- اجاق های دارای فن (هواکش) رو به پایین

گاز رومیزی با هود

این نوع گازهای رومیزی دارای فن‌هایی در قسمت های میانی یا کناری صفحه‌ی خود هستند که به مکش بیشتر دود و بوی آشپزخانه در هنگام پخت و پز کمک بیشتری میکنند. نحوه‌ی کار این فن‌ها به گونه ای است که جریان هوا را رو به پایین هدایت کرده و به خارج از خانه منتقل میکنند. شما با استفاده از این نوع گازهای رومیزی دیگر نیازی به استفاده از هود نخواهید داشت ، البته باید اعتراف کرد که قدرت و مکش هود در ایجاد تهویه‌ای مناسب بیشتر از این نوع اجاق گازها است.

6- اجاق گازهایی با شعله‌های پیچکی

گاز با شعله هرمی

این نوع گازهای رومیزی بعنوان قدیمی‌ترین مدل اجاق گاز شناخته شده‌اند. به دلیل اینکه از تکنولوژی کویل که مانند فنری پیچ‌خورده است استفاده میکنند، تمیز کردن آنها نسبت به سایر اجاق‌ها سختتر است. این فنر‌های پیچکی یا پیچ‌خورده همانند المنت‌هایی هستند که برای انتقال گرما از آنها استفاده میشود. بنابراین شعله‌ای ندارند اما میتوانند تولید گرمای بسیار زیادی داشته باشند.

7- اجاق هایی با صفحه‌های شیشه ای

اجاق گاز شیشه ای

این نوع گازهای رومیزی صفحه‌های صافی دارند که معمولا جنس آن ها از سرامیک شیشه‌ای است. تمیز کردن آن ها بخاطر سطح صافی که دارند به مراتب راحت‌تر از نمونه‌های اولیه اجاق گازها است. علیرغم زیبایی ظاهری این گازهای رومیزی ، هزینه‌ی خرید آن ها بسیار بالاتر از انواع دیگر است و از طرف دیگر در مقایسه با سایر مدل‌ها استحکام نسبتا کمتری دارند. بطور مثلا افتادن یک جسم سنگین مانند یک قابلمه پر از عذا روی صفحه‌ی این اجاق ممکن است باعث شکستگی، ترک خوردگی یا ایجاد خش بر روی صفحه‌ی شیشه‌ای آن شود.

همراه همیشگی و عزیز محصولات اخوان، دقت داشته باشید که هرکدام از انواع اجاق‌گازهای رومیزی که در این مقاله به آنها اشاره شد برای منظور و مقصود خاصی مناسب میباشند و کاربری خاص خود را دارند. اخوان تلاش کرده تا در طول سالهایی که اقدام به تولید محصولات آشپزخانه کرده همواره به سطح کیفی و البته زیبایی محصولات خود بیافزاید و شما را در آشپزخانه‌تان همراهی کند. امید است توانسته باشیم رضایت شما را برآورده کنیم.

منبع : نمایندگی اخوان 

نظرات بازدیدکنندگان